Akcja dyplomowa Lotnictwo Armii „Pomorze” w wojnie obronnej 1939 roku

Klub Krótkofalowców PZK Fort IV przy Towarzystwie Miłośników Torunia zaprasza w dniach 17 sierpień – 16 wrzesień br. chętnych krótkofalowców i nasłuchowców do wzięcia udziału w akcji dyplomowej poświęconej bohaterskim pilotom i żołnierzom personelu toruńskich eskadr lotniczych.

W tym roku mija 95 rocznica powstania 4 Pułku Lotniczego, jednostki lotniczej
II Rzeczypospolitej, która na trwałe wpisała się w historię Torunia, regionu oraz wojny obronnej 1939 roku. Piloci dywizjonu myśliwskiego tegoż pułku (III/4) wielokrotnie zdobywali najwyższe wyróżnienia w lotnictwie wojskowym i cywilnym. Kpt. pil. Stanisław Skarżyński w 1931 roku obleciał dookoła Afrykę, by dwa lata później przelecieć z Senegalu do Brazylii ustanawiając rekord świata w przelocie transatlantyckim. Płk pil. Bolesław Stachoń przeleciał wiatrakowcem z Londynu do Torunia, propagując nowy sprzęt lotniczy.

Na bazie personelu i sprzętu 4 Pułku Lotniczego w lipcu i sierpniu 1939 roku sformowano eskadry lotnictwa Armii „Pomorze”, natomiast z dniem 1 września
4 Pułk Lotniczy został rozwiązany. W wojnie obronnej wszystkie eskadry pomimo olbrzymiej dysproporcji w sprzęcie i wyposażeniu oraz ilości kadr lotniczych jak tylko mogli zwalczały i powstrzymywały niemieckie lotnictwo i wojska lądowe stopniowo zagarniające terytorium Polski.

Za swoje czyny bojowe piloci i personel eskadr zostali wyróżnieni:

– czterech pilotów – krzyżami Orderu Wojskowego Virtuti Militari: 1 x krzyż złoty i 3 x krzyż srebrny OW VM’ (por. pil. Marian Pisarek, kpt. pil. Mirosław Leśniewski, ppor. obs. Bohdan Makowski, ppor. rez. pil. Jan Elsner

– 27 pilotów – Krzyżem Walecznych- w tym dwóch pilotów dwukrotnie;

W ramach akcji dyplomowej będą aktywne dwie stacje okolicznościowe – SN80FL i SN80TR, które będą pracowały z lokalizacji związanych z ważnymi wydarzeniami toruńskiego lotnictwa w kampanii wrześniowej (lotniska polowe, lądowiska, miejscowość Gruta, Poczałkowo, Toruń).

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem akcji dyplomowej oraz
z informacjami na qrz.com.

Do usłyszenia na pasmach .

Regulamin Dyplomu