Wizyta krótkofalowca z Japonii (Sumio NAKANE JH3BJN) w towarzystwie Piotra SP2SWR

Wizyta krótkofalowca z Japonii (Sumio NAKANE JH3BJN ) zaczęła się w Toruniu w poniedziałek 25 września, po noclegu u kolegi Piotra SP2SWR, koledzy zwiedzali Toruńską starówkę, odwiedzili Barbarkę (miejsce straceń Polaków na początku II WŚ wrzesień/październik).

Później pojechali do Piwnic do CA UMK. Z mgr Eugeniuszem Pazderskim zwiedzili cały obiekt do najtajniejszych zakamarków. Najwyżej na radioteleskopie byli przy sprężarkach ciekłego helu. Ciekły hel utrzymuje przedwzmacniacze odbiorników w temp. około 10K (bliskiej zera bezwzględnego), żeby zminimalizować szumy termiczne elementów.

Piotr SP2SWR również jest zadowolony z tamtego dnia.

Potem wracając z Piwnic zatrzymali się w Łysomicach, żeby Sumiosan mógł pobrać pieniądze z bankomatu i rozliczyć się p. Kazikiem za manipulator CW, który bardzo mu się spodobał.

Później pojechali do naszego klubu krótkofalowców mieszczącego się w forcie IV:

Stamtąd pojechali do RCN Kabat k. Solca Kujawskiego. Była to udana wizyta, był zestaw na 10GHz, ale nie było zwykłej propagacji tylko zwiększone tłumienie-mgła i nie usłyszeli beaconu z Bydgoszczy.

Zwiedzili pole antenowe i nadajnik, poznali kilka szczegółów. Japończykowi b. się podobało.

W nocy przed wyjazdem kolegi z Japonii Piotr musiał jeszcze przekonać p. Sumio, że to właśnie Polacy rozgryźli ENIGMĘ. Był on w Bletchley Park i był przekonany, że to wyłącznie robota Anglików… Następnego dnia rano odprowadził go na pociąg… ;))

Cała galeria zdjęć z tej wizyty dostępna jest w linku poniżej:

https://drive.google.com/open?id=0B_My9G8DbAdmNW1GcTI4cGs5R2M