SPFF 1468

Fort IV na liście SPFF

Od 1 lipca 2017r. Fort IV na terenie którego mieści się nasz klub jako Obszar Natura 2000 został wpisany na listę SPFF pod nr 1468. W sumie cztery forty toruńskie spełniają to kryterium, tj. (numeracja fortu, nazwa pruska, nazwa polska, oznaczenie wg. programu dyplomowego Twierdze i forty):

– fort IV – YORCK , Stanisław ŻÓŁKIEWSKI – TFP 05

– fort V – SCHARNHORST, Karol CHODKIEWICZ – TFP 06

– fort XIII – Winrich von KNIPRODE, Karol KNIAZIEWICZ – TFP 14

– fort – XV – Hermann von SALZA, Henryk DĄBROWSKI – TFP 16

Fort IV i fort V znajdują się w prawobrzeżnej części Torunia, natomiast forty XIII
i XV na lewobrzeżu.

Obszar Natura 2000 Forty w Toruniu jest jedną z 20 największych kolonii zimowych nietoperzy w Polsce. Wśród nich występują 3 gatunki z Załącznika II Dyrektywy Rady 92/43/EWG. Ogólna ilość nietoperzy zimujących jest zmienna, jednak z widocznym stałym udziałem gatunków takich jak mopek i nocek duży, a także licznie występującymi nockiem rudym i nockiem Natterera. Mniej lub bardziej liczne są również inne gatunki nietoperzy, przy czym niektóre pojawiają się wyłącznie okresowo, a nawet sporadycznie (m.in. nocek łydkowłosy). Zainteresowanych odsyłam do strony:

TU KLIKNĄĆ DO STRONY Z POWYŻSZEGO TEKSTU

Odwiedzając Fort IV Twierdzy TORUŃ i pracując z klubu spod znaku SP2TMT lub indywidualnych znaków krótkofalarskich możemy więc potwierdzać łączności w ramach programów dyplomowych :PGA (TM01) , Twierdze i forty ? TFP05 oraz SPFF-1468 ? Obszar Natura 2000 Forty w Toruniu.

Do usłyszenia na pasmach ? zapraszamy do łączności ze stacją SP2TMT ;-)))))