Renifer 2019

Tegorocznego Renifera, czyli Międzyoddziałowe Spotkanie Krótkofalowców Bachorze 2019 możemy już określić jako imprezę zaliczoną i powoli myśleć o przyszłorocznej.

Pogoda dopisała, uczestnicy i nastroje również pomimo zmiany terminu spowodowanego zamieszaniem ze strony organizatorów Triathlonu wokół Jeziora Charzykowskiego. Pierwotny termin Bachorza musiał zostać przesunięty o tydzień później. W sumie kto mógł i chciał to przyjechał. Tradycyjnie można było przyjechać już piątek w godzinach popołudniowych. Głowna część spotkania odbywała się w sobotę od rama do późnych godzin wieczornych. Był y wykłady, spotkania, prelekcje, pokazy sprzętu i jego możliwości. W tym roku część wykładowa to: Paweł SP2FP – „Szerokopasmowy symetryzator antenowy KF oraz krótka informacja o nowym projekcie trzypasmowego TRX-a (faza zmontowanego prototypu w płytkach PCB i w obudowie).”, Roman SQ2RH – „Husarek – rafy i mielizny. Moje doświadczenia w montażu TRX-a, napotkane problemy i sposoby ich rozwiązania.”, Henryk SP2JQR – „Wykorzystanie układu U418 w urządzeniu nadawczo-odbiorczym.”, Przemek SP7VC – przedstawił „Moje wyprawy – dawka egzotyki kulturowo-geograficzno-radiowej, czyli opowieść z jednej z radiowych wypraw do całkiem odległego końca świata”. Nasz oddział przygotował pokaz
z wykorzystaniem fanthoma Little Anne CQPR i defibrylatora
AED Trainer XFT 120-c PLUS, który tradycyjnie prezentował Waldek SQ5CZN. Tak więc każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie.

W tym roku również rozdano wybranym osobom pamiątki, które będą im przypominać o udziale w 6. „Reniferze”. Formuła „Loterii” została sformalizowana przez państwo i wymagałaby dodatkowych przedsięwzięć. Na szczęście dla organizatorów znalazły się dobre dusze, które do zasobu własnego organizatorów (kubki z logo spotkania) dorzuciły od siebie kilka pamiątek. HamRadioShop – TRX ręczny FM VHF, wójt gminy Chojnice – 1000 kart QSL, ZG PZK – dwa egzemplarze ksiązki „Marna głowa jednozakresowa” Tomasza Niewodniczańskiego, Ryszard Reich SP4BBU dwa egzemplarze swojej książki „Wywołanie ogólne” z dedykacją autora oraz Centrum Graweru z Chojnic dwa kubki okolicznościowe.

Natura pokazała swoją moc nie tylko w dzień (piękna, słoneczna pogoda) jak również godzinach wieczorno-nocnych z soboty na niedzielę. W trakcie trwania ogniska można było obejrzeć pokaz tworzenia się frontu burzowego i zjawisk burzowych z silnymi, widowiskowymi wyładowaniami atmosferycznymi. Nawet rzęsista ulewa nie popsuła dobrej atmosfery spotkania – zmieniliśmy tylko lokalizację przenosząc się do holu jednego z pawilonów. Spotkanie trwało do późnych godzin nocnych. Przedstawiciele naszego oddziału i klubu otrzymali od organizatorów Renifera 2019 podziękowania za dotychczasowe zaangażowanie
w przygotowania i przebieg dotychczasowych spotkań.

Wraz z Waldkiem SQ5CZN nie mogliśmy odmówić sobie przyjemności popływania w Jeziorze Charzykowskim. Z kronikarskiego obowiązku muszę napisać, że woda w jeziorze ( 1 m poniżej powierzchni lustra wody) miała temperaturę 23 stopnie Celsjusza, co osobiście stwierdził Sławek SP2HSA korzystając przy tym z przyjemności kąpieli ;-)))

Z kronikarskiego obowiązku i ku pamięci uczestników pamiątkowego zdjęcia tradycyjnie zrobionego przez Piotra SP2LQP wymienię krótkofalowców z naszego oddziału i klubu oraz osoby towarzyszące, które widziałem: Kazik SP2JEL z małżonką, Zenek SP2GCJ, Adam SP2JAP, Kazik SP2ERD, Stanisław SQ2LXN, Sławek SP2HSA, Wojtek SP2FVN, Genek SP2EPV, Wiesław SP2IWL, Marek SP2MKO, Waldek SQ5CZN. Tak więc mieliśmy silną reprezentację.

Organizatorzy spotkania w osobach: Wojtek SP2Alt, Karol SP2RTA, Piotr SP2LQP jak zwykle stanęli na wysokości zadania, za co należą się im gorące podziękowania i życzenia wytrwałości w organizowaniu kolejnych MSK pod tajemniczym kryptonimem Renifer ;-)))

Poniżej kilka zdjęć z Renifera 2019.

Rekonesans w Poczałkowie

Od kilku tygodni pracujemy w klubie SP2TMT nad akcją dyplomową związaną
z rocznicą 80 lecia wybuchu drugiej wojny światowej. Ponadto w tym roku przypada 95 rocznica powstania 4 pułku lotniczego, jednej z kilku jednostek polskiej awiacji stacjonujących w okresie dwudziestolecia międzywojennego w Toruniu. Pracujemy nad regulaminem dyplomu ”Lotnictwo Armii Pomorze w wojnie obronnej 1939 roku”. Wkrótce zamieścimy na naszej stronie regulamin oraz zaprezentujemy szatę graficzną ww. dyplomu, który będzie wydawany w formie elektronicznej po spełnieniu warunków regulaminowych. Zdradzę na razie pewien szczegół tego regulaminu – punkty do dyplomu będzie można zdobywać za nawiązanie łączności ze stacjami okolicznościowymi pracującymi m.in. z lotnisk terenowych (zapasowych).

Jednym z takich lotnisk terenowych było Poczałkowo, a precyzyjnie określając teren wokół dworu Poczałkowo. Ta miejscowość jest o tyle istotna w działaniach polskiego lotnictwa Armii Pomorze, że nad tą miejscowością w dniu 4 września rozegrała się ważna i zwycięska bitwa powietrzna . W miejscowości en (na terenie parku dworskiego) we wrześniu ubiegłego roku staraniem społeczeństwa i władz samorządowych gminy i powiatu aleksandrowskiego odsłonięta została tablica pamiątkowa upamiętniająca walki pilotów 14 i 142 eskadry myśliwskiej III/4 dywizjonu myśliwskiego zmobilizowanego pod koniec sierpnia 1939 roku przez
4 pułk lotniczy w Toruniu.

Przygotowując się do tej akcji dyplomowej sprawdzamy w terenie lokalizację tych lotnisk. Przy okazji prowadzimy rozmowy mieszkańcami, władzami lokalnymi. Mamy zamiar stworzyć dokumentację fotograficzną z tych aktywności.

Więcej informacji na temat regulaminu, dyplomu oraz stacji okolicznościowych zamieścimy wkrótce.

Poniżej kilka zdjęć z rekonesansu w Poczałkowie w którym uczestniczyli: Mariusz SQ2BNM, Ryszard SP2AL (z Aleksandrowa Kujawskiego) oraz pan Tomasz Langner jako przedstawiciel Urzędu Gminy w Aleksandrowie Kujawskim
z którym to urzędem jako klub nawiązaliśmy współpracę w sprawie wspólnych obchodów bitwy powietrznej w dniu 4 września nad Poczałkowem.