Rekonesans w Poczałkowie

Od kilku tygodni pracujemy w klubie SP2TMT nad akcją dyplomową związaną
z rocznicą 80 lecia wybuchu drugiej wojny światowej. Ponadto w tym roku przypada 95 rocznica powstania 4 pułku lotniczego, jednej z kilku jednostek polskiej awiacji stacjonujących w okresie dwudziestolecia międzywojennego w Toruniu. Pracujemy nad regulaminem dyplomu ”Lotnictwo Armii Pomorze w wojnie obronnej 1939 roku”. Wkrótce zamieścimy na naszej stronie regulamin oraz zaprezentujemy szatę graficzną ww. dyplomu, który będzie wydawany w formie elektronicznej po spełnieniu warunków regulaminowych. Zdradzę na razie pewien szczegół tego regulaminu – punkty do dyplomu będzie można zdobywać za nawiązanie łączności ze stacjami okolicznościowymi pracującymi m.in. z lotnisk terenowych (zapasowych).

Jednym z takich lotnisk terenowych było Poczałkowo, a precyzyjnie określając teren wokół dworu Poczałkowo. Ta miejscowość jest o tyle istotna w działaniach polskiego lotnictwa Armii Pomorze, że nad tą miejscowością w dniu 4 września rozegrała się ważna i zwycięska bitwa powietrzna . W miejscowości en (na terenie parku dworskiego) we wrześniu ubiegłego roku staraniem społeczeństwa i władz samorządowych gminy i powiatu aleksandrowskiego odsłonięta została tablica pamiątkowa upamiętniająca walki pilotów 14 i 142 eskadry myśliwskiej III/4 dywizjonu myśliwskiego zmobilizowanego pod koniec sierpnia 1939 roku przez
4 pułk lotniczy w Toruniu.

Przygotowując się do tej akcji dyplomowej sprawdzamy w terenie lokalizację tych lotnisk. Przy okazji prowadzimy rozmowy mieszkańcami, władzami lokalnymi. Mamy zamiar stworzyć dokumentację fotograficzną z tych aktywności.

Więcej informacji na temat regulaminu, dyplomu oraz stacji okolicznościowych zamieścimy wkrótce.

Poniżej kilka zdjęć z rekonesansu w Poczałkowie w którym uczestniczyli: Mariusz SQ2BNM, Ryszard SP2AL (z Aleksandrowa Kujawskiego) oraz pan Tomasz Langner jako przedstawiciel Urzędu Gminy w Aleksandrowie Kujawskim
z którym to urzędem jako klub nawiązaliśmy współpracę w sprawie wspólnych obchodów bitwy powietrznej w dniu 4 września nad Poczałkowem.