X Festyn Rodzinny Podziel się uśmiechem

Z ogromną przyjemnością wzięliśmy udział w X Festynie Rodzinnym „Podziel się uśmiechem”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej oraz ich Rodzin „Dziewiętnastka” we współpracy ze Szkołą Podstawową Nr 19 w Toruniu. Festyn odbywał się na terenach zielonych szkoły przy ulicy Dziewulskiego 41C
w Toruniu (końcowa część osiedla Rubinkowo II – rejon za Biedronką i salonem Jeepa ;-))

Cała impreza została perfekcyjnie przygotowana przez organizatorów. Bardzo duża ilość atrakcji prezentowanych podczas festynu mogła przyprawić o zawrót głowy. Różnego typu pokazy, gry nie pozwalały na chwilę odpoczynku. Wspaniały tort, przepyszny bigos, napoje, uśmiechnięci uczestnicy festynu dopełniały atmosferę rodzinnej zabawy.

Mieliśmy również swój drobny wkład w tą imprezę w postaci pokazów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w różnych sytuacjach zagrożeń zdrowia i życia. Rozwinęliśmy swoje stanowisko niedaleko powieszonego przez Pawła SP2PR naszego baneru. W zasadniczej części skupiliśmy się na indywidualnym podejściu do uczestników festynu. Pod koniec festynu przeprowadziliśmy ogólny pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz z wykorzystaniem zestawu: Fantom Litlle Anne QCPR oraz defibrylatora treningowego AED Trainer XFT 120-c PLUS. Budujące było to, że bardzo wielu bardzo młodych uczestników festynu podchodziło do naszego fantoma bez żadnego stresu. Mieli bardzo ogólne (ale mieli !!!! ) pojęcie o czynnościach resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ale bez żadnego skrępowania pokazywali co umieją. Następnie pod fachowym nadzorem Waldka SQ5CZN uczyli się właściwego podejmowania czynności w zalecanej kolejności.

Mamy prawo przypuszczać, że po naszym pokazie wzrosła ilość osób, które będą potrafiły zachować się właściwie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia i w razie potrzeby będą potrafili ( a przynajmniej starali się ) udzielić pierwszej pomocy. Niestety w wielu przypadkach o paraliżuje nas strach, a nasza bezczynność zabija potencjalne ofiary wypadków.

Chciałbym tu wspomnieć, że pokaz był zorganizowany przez grupę kolegów krótkofalowców działającą w ramach Kujawsko-Pomorskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej. Sieć ta powstała w 2013 roku na bazie członków Oddziału Toruńskiego PZK. Sprzęt medyczny demonstrowany w ramach festynu (Fantom Litlle Anne QCPR oraz defibrylatora treningowego AED Trainer XFT 120-c PLUS) został wiosną 2019 roku na podstawie decyzji członków oddziału zakupiony z odpisu 1% na OPP i wykorzystywany jest w pokazach i szkoleniach dla członków oddziału, młodzieży, osób dorosłych w ramach szeroko pojętej promocji działań związanych z udzielaniem pierwszej pomocy medycznej oraz ratowaniem życia.

Kolejny większy pokaz planujemy zrealizować w ramach szóstego Międzyoddziałowego Spotkania Krótkofalowców BACHORZE 2019 czyli tzw. RENIFER 6, w dniach 14 – 16 czerwca br. w ośrodku wypoczynkowym w Bachorzu nad jeziorem Charzykowskim.