CQ WW 160M Contest już za nami ;-)))

W nocy zakończyliśmy część foniczną zawodów na 160m czyli CQ WW 160M SSB Contest. Miesiąc wcześniej startowaliśmy w części telegraficznej. Tak więc w tym roku wzięliśmy udział w obydwu częściach CQ WW 160M Contestu. I oby tak dalej.

Przygotowania i udział w zawodach (część SSB) rozpoczęliśmy w piątek ok. godz. 19.00. Sprawdziliśmy sprzęt (anteny, fidery) uruchomiliśmy sprzęt nadawczo-odbiorczy – do pracy w zawodach używaliśmy Kenwooda TS 480 sat (drugi na wszelki wypadek czekał w rezerwie ;-)) ).

W eterze na 160 m (1,8 MHz) było już wielu korespondentów, którzy robiąc łączności sprawdzali praktycznie zasięgi słyszalności, a przy okazji „rezerwowali” sobie daną częstotliwość do pracy w zawodach.

W przypadku pracy w klubie w tego typu zawodach (czas trwania zawodów to 48 godzin) ważne jest odpowiednie przygotowanie logistyczne – opał do dwóch piecyków oraz coś dla ciała i ducha ;-))) Tutaj tradycyjnie nie zawiedli Andrzej SQ2RCB i Waldek SQ5CZN, którzy czuwali m.in. nad paleniem w piecach.

Jeszcze przed rozpoczęciem zawodów Andrzej SQ2RCB konfigurował wraz
z Jurkiem SP2ERH emisje cyfrowe (FT8 i FT4) oraz CAT na jego prywatnym sprzęcie – Yaesu FT 920. Przy okazji obchodziliśmy przedłużony tłusty czwartek . Wszystkie te przedsięwzięcia zakończyły się pełnym sukcesem :-)))

Pierwsza noc zawodów i pierwsze 100 QSO zaliczone. Ciekawostka – o 5:54 z dobrym sygnałem zaliczamy VY2ZM czyli stację z Kanady – Prince Edward Island – dobry, mocno punktowany DX.

Po ok. 10 godzinach odpoczynku ruszamy z drugą turą zawodów. Dodatkowo z klubu pracuje pod swoim znakiem Ryszard SP2GR, a potem docierają jeszcze Wiesław SP2IWL i Michał SP2DMZ, który na początku listopada ub.r. otrzymał pozwolenie radiowe.

Dla poprawy samopoczucia Michał SP2DMZ przywiózł blachę ciasta !!! Kończymy pracę ok. 02.00 w niedzielę – nie słychać nowych stacji oprócz tych, które już zrobiliśmy. Podsumowanie poszczególnych operatorów:

SP2TMT – 135 QSO

SP2GR – 100 QSO;

SP2IWL – 66 QSO;

SP2DMZ – 73 QSO.

Ponownie zasiadamy do radiostacji w niedzielę około 18. Dużo szukania nowych stacji, ale jest nieźle. Pracujemy do ostatnich minut trwania zawodów.

Pod znakiem klubowym dobijamy do 165 QSO, Rysiek SP2GR kończy zawody z wynikiem 141 QSO w logu – GRATULACJE !!!!

Pod znakiem klubowym „zrobione” : 165 QSO, 34 kraje (Mults – mnożniki).

Podsumowują pracę stacji biorących udział w zawodach z klubu SP2TMT:

SP2TMT – 165 QSO

SP2GR – 141 QSO;

SP2IWL – 66 QSO;

SP2DMZ – 73 QSO.

Razem nawiązaliśmy 445 QSO w zawodach, a antena nawet się nie zagrzała ;-))))

Wszystkie logi operatorów pracujących w klubu SP2TMT w zawodach zostały już wysłane i znajdują się w bazie logów zawodów (wymóg 5 dni na przesłanie logów po zawodach do organizatorów). Czekamy na ogłoszenie wyników.

Sprzęt użyty w zawodach:

Radio: Kenwood 480sat – 100 W;

Antena : delta na 160 m

Oprogramowanie logujące : a) program SD – autor Paul O’Kane EI5DI;

b) DQR Log – autor Marek SP7DQR.

Operatorzy pracujący w zawodach:

Mariusz SQ2BNM ( stacja SP2TMT), Ryszard SP2GR; Wiesław SP2IWL oraz Michał SP2DMZ, który wystartował po raz pierwszy w zawodach i do tego jeszcze w paśmie 160m – GRATULACJE dla Michała !!!

Zabezpieczenie techniczno-logistyczne :

Jurek SP2ERH, Andrzej SQ2RCB, Waldek SQ5CZN.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zrobienia tak dobrych wyników (również tym, którzy trzymali za Nas kciuki) serdecznie dziękujemy i do spotkania na pasmach w kolejnych zawodach – przed nami niedługo SP DX Contest – czyli polskie stacje dla reszty świata.