Historyczno-lotnicze migawki z polskiego wybrzeża

Dla osób wybierających się nad polskie morze, szczególnie w okolice Trójmiasta, Pucka, Wejherowa, Władysławowa polecam poświęcić trochę czasu i zajrzeć do malowniczego Pucka.

Dla większości osób Puck będzie się kojarzył z zaślubinami dowódcy Frontu Pomorskiego, generała Józefa Hallera z morzem w dniu 10 lutego 1920 roku. Były one zwieńczeniem działań wojskowych, których zamiarem było zajęcie terenów przywróconych Polsce w wyniku traktatu wersalskiego z czerwca 1919 roku. Działania rozpoczęły się przekroczeniem w dniu 17 stycznia 1920 roku granicy Polsko-Pruskiej i zajmowaniem kolejnych miast i terenów: 17 stycznia wkroczono do Golubia-Dobrzynia, 18 stycznia do Torunia i tak dalej na północ, aż w dniu 10 lutego gen. Józef Haller przybył do Pucka, gdzie m.in. odbyły się zaślubiny Polski z morzem. Odbyło się to w rejonie dzisiejszego portu rybackiego, gdzie na pamiątkę tych wydarzeń postawiono gen. Hallerowi pomnik.

I to prawda, ale ta kaszubska miejscowość (urokliwe miasteczko
z klimatycznym rynkiem i portem) to pierwsza królewska baza kaperska oraz pierwszy port wojenny Rzeczypospolitej.

To również miejsce, gdzie wkrótce po przejęciu w 1920 roku władzy przez Państwo Polskie narodziło się polskie lotnictwo morskie.

Na obrzeżach Pucka, na bazie istniejącej wcześniej pruskiej jednostki ówczesnego rozpoznawczego lotnictwa morskiego utworzono bazę lotnictwa polskiego, którą w kolejnych latach rozbudowano i po kolejnych zmianach etatowych i organizacyjnych w II RP nazwano Morskim Dywizjonem Lotniczym (MDLot.).

Była to jedyna w strukturach lotnictwa jednostka lotnicza Marynarki Wojennej II RP.

Dzięki działalności grona zapaleńców i miłośników regionalnej historii którzy stworzyli Stowarzyszenie Historyczne Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku w odnowionym (pracą i środkami finansowymi członków stowarzyszenia) budynku dawnej radiostacji ( coś dla nas ;-))) ) utworzono Muzeum Morskiego dywizjonu Lotniczego.

W pobliżu Muzeum MDLot. (przy parkingu) znajduje się głaz z tablicą pamiątkową poświęconą polskim lotnikom okresu II wojny światowej.

W Muzeum MDLot. Znajduje się wiele ciekawych pamiątek związanych z pilotami, obsługą , sprzętem znajdującym się na wyposażeniu MDLot. Zbiory są uzupełniane kolejnymi eksponatami, często przekazywanymi przez sympatyków lotnictwa oraz osoby związane z regionem, Puckiem czy też lotnictwem poprzez zainteresowania historyczne.

Stowarzyszenie oprócz prowadzenia Muzeum MDLot. Organizuje wiele ciekawych akcji promujących MDLot. , m.in. rekonstrukcje (inscenizacje) historyczne walk we wrześniu 1939 roku, wydają „Historie Puckie” – Magazyn Miłośników Lotnictwa Morskiego.

Fajne historie i super klimaty, a przy okazji można zjeść dania regionalne
i oczywiście ryby pod różną postacią ( zupy, ryby smażone, wędzone , gotowane, etc.).

Proponuję będą w okolicy zajrzeć do gościnnego Pucka, na coś dla ducha i ciała.