SP64GBC w eterze czyli światowe zawody Wolnych Balonów Gazowych o Puchar Gordona Bennetta w Toruniu

       W pierwszej dekadzie maja br. w Urzędzie Marszałkowskim województwa kujawsko-pomorskiego w Toruniu doszło do niezwykłego dla Torunia i regionu wydarzenia. Marszałek województwa –pan Piotr Całbecki podpisał list intencyjny  w sprawie organizacji w sierpniu br.  w Toruniu  najstarszych zawodów lotniczych  – 64 edycji Zawodów      w Lotach Długodystansowych Wolnych Balonów Gazowych o Puchar Gordona Bennetta – 64  Gordon Bennett Cup.  

           Są to najstarsze i najdłużej rozgrywane zawody lotnicze o zasięgu światowym. Pierwsze zawody rozegrane zostały w 1906 roku w Paryżu i z drobnymi przerwami rozgrywane są do czasów obecnych. Głównym pomysłodawcą oraz pierwszym fundatorem nagród był amerykański milioner, dziennikarz, właściciel amerykańskiego czasopisma New York Herald, amator sportów ekstremalnych – James Gordon Bennett Jr.

          Klub Krótkofalowców PZK OSA przy ToMiTo działający na terenie Muzeum Artylerii w Toruniu od 1 lipca br. pracuje z tej okazji pod znakiem dodatkowym – SP64GBC. W lipcu nawiązaliśmy ponad 700 łączności z korespondentami z całego świata. Wszystkie QSO potwierdzamy specjalnymi kartami QSL, na których m.in. widnieją dwa puchary zdobyte w okresie międzywojennym przez polskich pilotów balonowych. Puchar, który w 1935 roku zdobyliśmy na własność (za 3 krotne zdobycie I miejsca w latach 1933-35) oraz puchar zdobyty w 1938 roku przez pilota bal. kpt. Antoniego Janusza z 1 bbal w Toruniu.

           Pierwszy puchar na stałe znajduje się w Aeroklubie Polskim w Warszawie, natomiast odlew drugiego znajduje się w Muzeum Historii Katowic – www.mhk.katowice.pl Dzięki uprzejmości i zgodzie MHK mogliśmy wykorzystać wizerunek tego pięknego pucharu z 1936r. (MHK/K/7363 – autorstwa Stanisława Szukalskiego) na naszej karcie promującej tą ciekawą imprezę balonową.

Więcej info o imprezie: gordonbennett.aero.