Święto Wojska Polskiego – Piknik Militarny w Muzeum Artylerii w Toruniu

W niedzielę 15 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego na terenie Muzeum Artylerii w Toruniu zorganizowany został Piknik Militarny.  Jako krótkofalowcy, członkowie Klubu Krótkofalowców PZK OSA przy ToMiTo działającego na terenie Muzeum włączyliśmy się aktywnie w przygotowanie i przebieg tej imprezy. Co prawda na czas imprezy musieliśmy zdemontować część anten, które normalnie rozstawione były na miejscu pikniku, ale potraktowaliśmy to jako prace antenowe, tym bardziej, że użyte maszty w pełni pozwalają na tzw. pracę terenową, czyli szybki montaż i demontaż masztów i anten.

Ilość uczestników Pikniku (grup prezentujących swój sprzęt, możliwości) była naprawdę spora, tak więc odwiedzający naszą imprezę mieszkańcy Torunia mieli co oglądać. Oczywiście najwięcej było sprzętu wojskowego (historycznego i współczesnego) prezentowanego przez Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, Muzeum Artylerii, przedstawicieli WOT, grupy rekonstrukcyjne w tym silna ekipa ze stowarzyszenia „Military Moto&Klasik Moto Toruń
i okolice”, grupa prezentującego Wikingów,  Nadwiślański Oddział Straży Granicznej w Bydgoszczy, Inspektorat Służby Więziennej w Bydgoszczy, Państwowa Straż Pożarna, Straż Miejska, funkcjonariusze Policji z pojazdami specjalistycznymi, motocyklami, psami służbowymi, miłośnicy zabytkowych pojazdów,  samolotów!!!

Ogromną furorę wśród dzieciaków odwiedzających piknik robiła Agnieszka – animatorka kultury, która wraz z Klaudią robiła bardzo wymyślne rzeczy z balonów (kwiatki, zwierzęta, elementy uzbrojenia), kręciła watę cukrową  oraz zapewniała trochę gimnastyki  na dmuchanym zamku dla młodszych uczestników spotkania.

Cały czas trwała loteria z fantami, każdy chętny mógł wylosować gadżety ufundowane przez Muzeum Artylerii (smycze, długopisy, pendrivy, elementy odblaskowe i wiele innych). Można było spróbować wojskowej grochówki. Imprezę pod względem medycznym zabezpieczała cywilna służba medyczna.

Na osobne podkreślenie zasługują dwie sprawy. Na specjalnej wystawie w budynku Muzeum Artylerii prezentowane były unikatowe materiały dotyczące garnizonu toruńskiego okresu międzywojennego wystawione przez Archiwum Wojskowe w Toruniu. Drugą, rzeczą wartą podkreślenia był koncert piosenek i utworów o tematyce wojskowej, patriotycznej, narodowej  w wykonaniu niedowidzącej solistki o przepiękne barwie i koloraturze głosu i pięknym imieniu Daria, którą opiekowała się jej przyjaciółka Krystyna – wolontariuszka z Muzeum Artylerii.

Tak więc jak widać zabawa była przednia, co  słychać było w opiniach dzieci i rodziców oraz pozostałych uczestników Pikniku.

Na koniec pragnę złożyć wszystkim żołnierzom życzenia wszelkiej pomyślności i oby nigdy nie zabrakło im tzw. „żołnierskiego szczęścia”.