Nowe pozycje książkowe do klubowej biblioteki.

W ostatnim czasie nasza fachowa biblioteka klubowa wzbogaciła się o dwie ciekawe pozycje. Jest to o tyle ciekawe, że obydwie publikacje są świeżo wydanymi w 2022 roku książkami.

Pierwsza z nich to wydane przez  Fundację Historii Kultury  wspomnienia Tadeusza Henryka ROLSKIEGO pt. „ATOM LEADER- wspomnienia dowódcy 306 Dywizjonu”.

Postać Tadeusza Henryka ROLSKIEGO przewijała  się w naszych działaniach klubowych już od kilku lat. W roku 2019 w ramach akcji dyplomowej LOTNICTWO ARMII POMORZE W WOJNIE OBRONNEJ 1939r. uruchomiliśmy dwie stacje okolicznościowe – SN80FL i SN80TR. Obydwie były związane z pilotami 4 Pułku Lotniczego w Toruniu: kpt. pil.  Florianem Laskowskim (sufix FL) oraz kpt. pil. Tadeuszem Rolskim (sufiks TR). Wydrukowane zostały specjalne, podwójne karty QSL na obydwa znaki.

We wrześniu  2020 uruchomiliśmy znak dodatkowy dla klubu – SN306DM, nawiązujący do 80 rocznicy powstania w Wielkiej Brytanii na początku września 1940 roku –   306 dywizjonu myśliwskiego, który miał przydomek TORUŃSKI.
Był to trzeci myśliwski dywizjon z polskimi pilotami w składzie, który powstał w ramach RAF w Anglii. Pierwszym polskim dowódcą tego dywizjonu był  Sqdr Ldr  – mjr Tadeusz Henryk ROLSKI.

Książka ukazała się w przededniu obchodów Święta Lotnictwa, którego elementem była   KONFERENCJA HISTORYCZNO-PATRIOTYCZNA – POD PATRONATEM D-CY COP-DKP gen. dyw. pil. Ireneusza STARZYŃSKIEGO „POLSKIE LOTNICTWO MYŚLIWSKIE II WOJNY ŚWIATOWEJ” zorganizowana w dniu 25 sierpnia w Amfiteatrze IWSz w Bydgoszczy przez 22 ODiN, którego patronem jest płk pil. Tadeusz Henryk ROLSKI. Przy okazji pragnę podziękować p. Danielowi ROLSKIEMU, synowi T.H. Rolskiego współpraca z którym zaowocowała wieloma ciekawymi wydarzeniami związanymi z historią Torunia, regionu oraz tradycjami  4 PL.

Więcej informacji na stronie Qrz.com. – ttps://www.qrz.com/db/SN306DM

Kolejna, ciekawa publikacja która wzbogaciła zasób naszej biblioteki klubowej to książka autorstwa Przemysława GOŁEMBOWSKIEGO  SP7VC         „ Z radiem przez SWIAT – zbiór wspomnień i porad podróżnika krótkofalowca”.

Świetna lektura dla osób interesujących się wyprawami, podróżami ze sprzętem krótkofalarskim  nie tylko po Polsce i krajach europejskich, ale również chcących odwiedzić bardziej odległe zakątki świata. Przemek wraz z Kasią dzielą się swoimi doświadczeniami  z ponad 100 wypraw z 99 podmiotów DXCC. Jest  to więc zbiór praktycznych informacji i porad, a nie teoretyczne rozważania zza biurka. Bardzo interesująca jest część zatytułowana PORADNIK, w której można znaleźć mnóstwo istotnych informacji dotyczących przygotowania i realizacji wypraw krótkofalarskich w różnych  konfiguracjach – samochód osobowy, kamper, samolot, jacht.

Publikacja zawiera mnóstwo ciekawych zdjęć, informacji na ponad 430 stronach. Bardzo fajnie wydana, powinna znaleźć się w rękach wielu krótkofalowców, szczególnie z krótszym stażem lub tych zaczynających swoją przygodę z radiem.