1:0 dla ekipy SP2TMT!!!

Realizując wcześniejsze ustalenia i podejrzenia ;-)))))))) oraz dbając o zdrowie psychiczne części ekipy klubu SP2TMT (to ze względu na mecz Polska – Senegal podczas MŚ w piłce nożnej Rosja 2018 ;-))) ) we wtorek po południu prowadziliśmy kolejne prace remontowe i poszukiwawczo-archeologiczne. Naszym celem było zlokalizowanie wylotów kominów wentylacyjnych i dymowych z pomieszczeń najniższego poziomu. Piotr SQ2CFV wcześniej poczynił już stosowne przygotowania.

Drobne pomiary i wyliczenia oraz wizja lokalna na dolnym wale pozwoliły wytypować przypuszczalne położenie jednego z kominów wentylacyjnych. Przydatne okazało się wcześniejsze usunięcie części krzaków z dolnego wału oraz odsłonięcie żeliwnych wylotów kominów wentylacyjnych z mniejszych pomieszczeń fortu.

I okazało się , że nasze pomiary okazały się trafne !!!

Piotr SQ2CFV szybko dokopał się do obtłuczonej rury kamionkowej o średnicy ok. 200 mm), która okazała się wylotem poszukiwanego przez nas komina wentylacyjnego ( jednego z kilku, które chcemy odnaleźć i udrożnić ;-))) ) Żeby nie było tak pięknie i łatwo ( czego się zresztą spodziewaliśmy) przewód kominowy został od góry zalany betonem oraz znajdującymi się pod nim 2-3 warstwami cegieł ;-((((

Do przyszłego wtorku powinniśmy zlokalizować i odkryć drugi komin wentylacyjny tego typu, po drugiej stronie osi poterny głównej fortu IV.

Dla zobrazowania układu kominów zamieszczam fragment oryginalnych pruskich planów fortu IV z elementami instalacji wentylacyjno-dymowej. Część kominów jest murowana (kominy dymowej), a część w postaci rur kamionkowych i żeliwnych (kominy wentylacyjne).

Prace prowadziliśmy z zachowaniem szczególnej ostrożności przy wykorzystaniu zabezpieczeń linowych – dzięki wykorzystaniu prywatnego sprzętu wspinaczkowo-asekuracyjnego Pawła SP2PR. Wyloty kominów wentylacyjnych o których piszę są położone na stoku pomiędzy dolnym wałem a murowaną fosą fortu. Sucha trawa, gałęzie , piasek oraz nachylenie stoku w granicach 45 stopni nie ułatwia prac poszukiwawczo-budowlanych. Przy okazji Paweł prowadził dokumentację fotograficzno-filmową wykonywanych prac.

W czasie takich prac oraz zwiedzania fortyfikacji można poznać wiele ciekawych i niespotykanych aktualnie rozwiązań budowlanych i konstrukcyjnych.

Podobno mądry człowiek uczy się całe życie ;-)))))