SP2TMT QSL via LotW!!!

Miło jest mi zakomunikować wszystkim czytelnikom naszej strony, że od 9 grudnia br. możemy również  potwierdzać łączności spod znaku SP2TMT za pośrednictwem LotW czyli Logbook of the World.

Miło jest mi zakomunikować wszystkim czytelnikom naszej strony, że od 9 grudnia br. możemy również  potwierdzać łączności spod znaku SP2TMT za pośrednictwem LotW czyli Logbook of the World.

Jest to zbiór dzienników łączności o zasięgu światowym, do którego krótkofalowcy zarejestrowani w tym systemie wysyłają okresowo swoje dzienniki łączności w formie pliku znak.adi , podpisane przydzielonym kodem (kluczem). Kiedy dane przesłane do LoTW przez obie strony biorące udział w łączności zostaną zweryfikowane, rezultat w postaci komputerowo wygenerowanej QSL może zostać użyty do zaliczenia potwierdzeń w różnego typu współzawodnictwach (na równi z przedstawieniem oryginalnych kart QSL), ubiegania sie o nagrody ARRL.

Ponadto system LotW znacznie upraszcza  oraz zdecydowanie  skraca czas związany z otrzymywaniem potwierdzeń z nawiązania dwustronnej  łączności. Częstokroć potwierdzenie w systemie LotW następuje w ciągu kilku dni, a nawet kilku godzin od wprowadzenia (wysłania) naszego pliku do LotW.  Niweluje przy okazji wymianę papierowych kart QSL, co w przypadku robienia dużej ilości łączności ma wymierne znaczenie.

Od 20 sierpnia 2015 roku, od kiedy posiadamy Pozwolenie Radiowe na znak SP2TMT startując w wielu zawodach krajowych oraz międzynarodowych wprowadziliśmy do naszego elektronicznego dziennika ponad 10.000 łączności. W dzienniku mamy wykazanych (zrobionych)  160 podmiotów DXCC. Z tej ilości potwierdzonych kartami QSL jest 38 podmiotów.

Ze strony LotW można pobierać raporty w formie pliku lotwreport.adi i w swoim macierzystym logbooku okresowo dokonywać synchronizacji LotW. Pozwala to na wprowadzenie potwierdzeń z LotW do własnego dziennika.

Z chwilą uruchomienia się w systemie LotW ilość potwierdzonych podmiotów DXCC wzrosła do 133 podmiotów ( patrz dolna część tabeli – zbiorcze podsumowanie).
Przed ściągnięciem potwierdzeń z LotW  –  38 podmiotów DXCC  ;-((((((
Po ściągnięciu potwierdzeń z LotW  – 133 podmioty DXCC  confirmed ;-)))
Nasze (SP2TMT) konto na LotW aktualnie przedstawia się następująco:

Jest to m.in. zasługa startu w takich zawodach jak : CQ WW DX Contest (CW  oraz SSB), CW WW 160M (CW  oraz SSB), SPDX Contest oraz wielu innych, w których startujemy pod znakiem klubowym.

Oczywiście zarejestrowanie się w LotW wymaga wykonania kilku kroków, ale są one do spełnienia bez większych problemów.

Pomimo, że sam zbieram i wysyłam papierowe karty QSL ( mam ich kilka wzorów na różne okazje (SPFF, wyprawy zamkowe, znaki okolicznościowe i dodatkowe, zwykłe łączności) to równolegle wysyłam potwierdzenia poprzez platformę LotW.

Na stronie QRZ.COM nożna znaleźć wiele ciekawych  stacji, które potwierdzają łączności tylko za pośrednictwem systemu LotW. W takim przypadku możemy liczyć na pewne potwierdzenie, bez kupowania IRC, Green ticket, wysyłania pieniędzy paypal czy też potwierdzania w systemie OQRS.

LotW to taka ciekawa i wygodna alternatywa, do której gorąco zachęcam.