HF80PGB w eterze

Od listopada br. pracujemy pod znakiem dodatkowym HF80PGB. Znak nawiązuje bezpośrednio do udziału polskich pilotów balonowych i obserwatorów balonowych, którzy uczestniczyli w prestiżowych zawodach o Puchar Gordon Bennetta. Szczególnie chcieliśmy docenić postać kpt.pil. bal. Antoniego Janusza – oficera 1 batalionu balonowego w Toruniu i jego zwycięstwo w 1938 roku.

Okres szczególnych (chociaż nie jedynych !!! ) sukcesów polskich baloniarzy to okres dwudziestolecia międzywojennego. Wtedy udało się zdobyć Puchar Gordon Bennetta na własność.

Wkrótce na naszej stronie będzie można znaleźć o wiele więcej informacji dotyczących udziału Polaków w Pucharze Gordon Bennetta, jak również o „Gwieździe Polski” , czyli próbie bicia rekordu świata
( w 1938 roku , z terenu Doliny Chochołowskiej) w locie do stratosfery. Będą też zamieszczane ciekawe informacje o jednostkach wojsk balonowych w II RP, polskich jednostkach balonowych podczas II wojny światowej.

W 2020 roku, w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Pomorze i Toruń niepodległości planowane jest m.in. ponowne odsłonięcie pomnika żołnierzy wojsk balonowych poległych w wojnie 1920 roku. Taki pomnik stał w Toruniu w parku na Bydgoskim Przedmieściu. Pierwsze, uroczyste odsłonięcie (ufundowanego przez wojsko i przekazanego prezydentowi miasta Torunia) pomnika nastąpiło 5 maja 1937 roku ( w dniu 5 maja corocznie w okresie międzywojennym uroczyście obchodzono święto wojsk balonowych). Pomnik został w 1939 roku zburzony przez zajmujące miasto wojska niemieckie.

Na pewno będziemy tam ze stacją okolicznościową !!!

Tak więc ciekawych tematów jest dużo i zachęcamy do zapoznawania się z nimi na naszej stronie.