Dyplomy, dyplomy, dyplomy…

W naszym hobby naturalnym następstwem nawiązywanych przez krótkofalowców łączności są oprócz potwierdzeń w formie papierowej (karty QSL)
oraz elektronicznej ( różne systemy potwierdzeń : eQsl, QRZ.com, LotW) różnego
typu dyplomy oraz zestawienia współzawodnictwa.

Dyplomów do zdobycia jest mnóstwo i przybywa ich z każdym dniem – zawsze będzie większa lub mniejsza, bardziej lub mniej ważna okazja do zaakcentowania ważnego wydarzenia. Zdobywanie dyplomów jest również ważną alternatywą do pracy na pasmach wśród koleżanek i kolegów nie zrzeszonych, jak również takich, którzy mieszkają w sporym oddaleniu od klubów, oddziałów i stowarzyszeń krótkofalarskich. Ponadto uzyskanie dyplomu w formie elektronicznej (który zawsze w razie potrzeby można sobie wydrukować) przyspiesza i mocno zmienia zasady zdobywania dyplomów obowiązujące kilkanaście lat temu. Są oczywiście stowarzyszenia, kluby, oddziały, które wysyłają zdobywcom czołowych miejsc w konkursach, zawodach puchary, plakiety i dyplomy w formie papierowej ;-))))

Ważne jest, żeby próbować swoich sił w różnego typu mniejszych i większych zawodach, konkursach radiowych. To pozwala poprawiać technikę operatorską , doskonalić wiedzę i swoje umiejętności. Daje to również organizatorom konkursów satysfakcję i zadowolenie z dobrze wykonanej pracy oraz zachęca do organizacji kolejnych., na coraz wyższym poziomie.

Mamy w swoim klubowym gronie wielu uczestników tego typu programów dyplomowych. Po raz kolejny dał o sobie znać Marek SP2MKO, zdobywając cenne wyróżnienia – puchar i dyplom – za nawiązanie największej ilości łączności w marcu br. W akcji uczestniczyło wiele stacji polskich i zagranicznych.

Więcej informacji pod adresem : http://sp1kze.qrz.pl/

Gratulacje Marku !!!

Miło mi również zakomunikować, że zostało zrobione podsumowanie zawodów CQ WW DX Contest SSB 2018. Utrzymaliśmy się na pudle wśród stacji polskich ;-))))

Zajęliśmy 38 miejsce w świecie, 17 w Europie i 2 wśród stacji polskich w kategorii :

Multi – Operator Single – Transmitter – Low Power

Uzyskaliśmy wynik bardzo porównywalny punktowo do startu w 2017 roku, przy mniejszej ilości QSO. Dobrze to rokuje w kolejnych zawodach ;-)))

Gratuluję wszystkim operatorom startujących w tym konteście dobrego wyniku.

I na koniec, zachęcając do zdobywania kolejnych dyplomów polecam stronię:

https://aviaham.hamlog.ru/ na której można znaleźć wiele ciekawych rosyjskich dyplomów związanych z awiacją (ale nie tylko). Dla kolegów , którzy robią sporo łączności (w tym emisją FT8) jest to okazja do pozyskania wielu nowych dyplomów. Wystarczy posprawdzać poszczególne dyplomy wpisując własny znak. Przy każdy dyplomie jest regulamin oraz pokazana jego szata graficzna.

Клуб Пятый Океан – Klub Piąty Ocean jest jednym z największych klubów dyplomowych Federacji Rosyjskiej, skupiający nie tylko radioamatorów z terenu Rosji. Praktycznie, kilka godzin po zrobieniu łączności są one już bazie poszczególnych dyplomów.

Oczywiście mamy jeszcze całą gamę dyplomów: zamkowych, PGA, SPFF, WFF i wiele, wiele innych. Jest co zdobywać ;-)))

Życzę owocnej pracy z programami dyplomowymi, Mariusz sq2bnm.