NOWY REKORD w udzielaniu pierwszej pomocy ustanowiony!!!

Zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami wzięliśmy udział (jako członkowie klubu) w próbie bicia rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy. W ramach tej ogólnopolskiej akcji Fundacji WOSP umówiliśmy się z dyrekcją Szkoły Podstawowej w Łubiance (droga Nr 553 pomiędzy Toruniem a Unisławiem), że spróbujemy wspólnie przeprowadzić taką akcję, bazując na udziale młodzieży z tejże szkoły. Od godziny 9.00 w dniu 16 października (środa) po przeprowadzeniu dwóch pokazów udzielania pierwszej pomocy dla uczniów młodszych klas zorganizowaliśmy trening i zgrywanie poszczególnych ekip biorących udział w pokazie. Przygotowaliśmy 8 manekinów do użycia w pokazie ( dwa kolejne mieliśmy w rezerwie gdyby była taka potrzeba ;-))) ). Każda z osób biorących udział w tym działaniu otrzymała zestaw ratowniczy składający się z ustnika do wykonywania sztucznego oddychania bez bezpośredniego kontaktu z twarzą poszkodowanego i jednorazowych rękawiczek, co pozwalało zachować właściwe warunki sanitarno-higieniczne w czasie ćwiczenia. Sponsorem tych zestawów był Waldek SQ5CZN.

Równo o godz. 12.00 rozpoczęliśmy nasz udział w próbie bicia rekordu. Przez 30 minut trwania ćwiczenia każdy uczestnik próby bicia rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy musiał wykonać co najmniej dwa cykle RKO (jeden cykl to 30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy ratunkowe.

Na koniec wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie z większością uczestników spotkania. Podsumowując było SUPER !!! Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Całe wydarzenie było filmowane oraz mocno obfotografowane.

W sumie tego dnia zostało przeszkolonych z udzielania pierwszej pomocy około 130 uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Lubiance. W biciu rekordu wzięło udział ponad 60 osób, co oznacza najliczniejszą jednorazową ekipę w województwie kujawsko-pomorskim.

Mamy nadzieję, że przyszłoroczna edycja próby bicia kolejnego rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy będzie równie atrakcyjna i liczna. Podziękowania dla naszych klubowiczów : Jurka SP2ERH, Ryszarda SP2GR, a przede wszystkim dla Waldka SQ5CZN za przygotowanie – wypożyczenie o d PSP i WOPR dodatkowych czterech fantomów/manekinów oraz zorganizowanie współpracy ze Szkoła Podstawową w Łubiance. Nasz sprzęt użyty w pokazie to: fantom/manekin Little Anne QCPR, defibrylator treningowy (własność oddziału toruńskiego PZK) oraz dwa fantomy manekiny Ambu Man School.

Z tego co udało mi się ustalić to rekord został pobity !!! w ubiegłym roku udział w ogólnopolskiej akcji wzięło ok. 116 tyś. uczestników. Tegoroczny licznik zgłoszeń na kilka godzin przed akcją pokazywał liczbę ponad 140 tys. W Łubiance zgłoszonych zostało 30 uczestników, a udział wzięło ponad 60 osób !!!!

Poniżej kilka zdjęć z tego wydarzenia.