Wtorkowe spotkanie klubowe (18-09-2018)

Podczas spotkania w klubie wykańczane były mocowania banerów w korytarzu.
Kolega Piotr SQ2CFV wraz z córkami, które były chętne do pomocy przygotowywał klub na czas zimowy dzięki czemu mamy posortowany opał.
Również inni członkowie klubu pracowali przy tym przedsięwzięciu.
Otrzymaliśmy również wspaniały prezent w postaci laptopa odpornego na wszystko od kolegi Zbyszka SP2LS. Sprzęt będzie idealnym wyposażeniem dla klubu na czas pracy i wszelkie wyjazdy
oraz spełnić może swoją rolę w łączności kryzysowej, dzięki pancernej budowie i wodoszczelności, za co bardzo dziękujemy.
Poniżej kilka zdjęć z spotkania:

Paweł sp2pr

Ekipa SP2TMT w Burzeninie na Zjeździe Technicznym SP

Na zjazd techniczny krótkofalowców SP przyjechaliśmy w piątek 7 września, w składzie

Zbyszek SP2LS, Paweł SP2PR oraz kolega z sąsiedniego oddziału Łukasz SQ2DYL.

Wyjazd rozpoczęliśmy integracją z innymi uczestnikami.

Sobotni dzień rozpoczeliśmy od śniadanie i spotkania przy kawie, rozwieszenia anteny Zbyszka G5RV, na której udało nam się zrobić kilka łączności z 2,5W.

Godzina 9:30 czyli oficjalne rozpoczęcie zjazdu, po czym przystąpiliśmy do oglądania prac konkursowych PUK 2018 oraz wystawy prac pozakonkursowych konstrukcji HomeMade. Jak co roku była bardzo duża oferta różnych sklepów elektronicznych i radiowych, w których każdy znalazł coś dla siebie jak i również na giełdzie sprzętów używanych.

Później bralismy udział w wielu prelekcjach organizowanych przez kolegów krótkofalowców o różnej tematyce od modułowych systemów TRX po telegrafię semaforową.

Kolega Zbyszek SP2LS brał udział w warsztatach Senior, gdzie koledzy składali Transceiver SDR FRED na 70MHz FM. A w międzyczasie były dyskusje panelowe i grill wieczorny.

Niedziela rozpoczęła się u nas od kawy, później śniadania i wykładzie o robieniu płytek drukowanych metodą zimnego transferu.

Obiad zakończył nasz pobyt w ośrodku dnia 9 września.

Wyjazd można podsumować jako udany, dzięki niemu dowiedzieliśmy się wiele ciekawych i interesujących rzeczy o technice, elektronice i historii krótkofalarstwa. Zachęcamy również wszystkich na tego typu wyjazdy, pozwalają one poznać nowych znajomych oraz spotkać się osobiście z osobami poznanymi w eterze.

Paweł SP2PR

Wrześniowe prace w Forcie IV Twierdzy Toruń – czyli sobotnie porządki w SP2TMT

Wykorzystując bardzo ciepłą aurę wrześniową uzgodniliśmy w gronie klubowiczów, że kto będzie mógł, ten pojawi się w sobotę w klubie na kilka godzin. W planach była praca oraz oczywiście grill.

Pierwsza klubowa sobota wrześniowa pokryła się z terminem Zjazdu Technicznego w Burzeninie, czyli 8 września br. Klub SP2TMT dzielnie reprezentowali Paweł SP2PR oraz Zbyszek SP2LS (patrz materiał Pawła SP2PR ;-))) – urzędowali w Burzeninie już od piątkowego popołudnia).

We wtorek 4 września w klubie pojawił się nowy krótkofalowiec – Jakub SQ2GWR. Jakub wcześniej mieszkał w Starogardzie (dawniejszy Starogard Gdański). Ponieważ przeprowadził się do Torunia to postanowił poszukać klubu krótkofalarskiego i tak trafił do SP2TMT. Pojawił się również w sobotę
w klubie, gdzie razem z Piotrem SP2SWR zajmował się sprawdzaniem i przygotowaniem m.in. anten odbiorczych beverage do odbioru sygnałów radiowych na dolnych pasmach amatorskich. Anteny beverage będą bardzo przydatne ( podobnie jak rok wcześniej) w zawodach CQ WW Contest w październiku i listopadzie, nie wspominając o CQ WW 160m w styczniu i lutym 2019 roku ;-))))

Nasz klubowy mistrz konceptu – Andrzej SQ2RCB wykorzystując swój zbędny sprzęt komputerowy zainstalował w klubie – w pomieszczeniu radiostacji – komputer typu desktop. Uporządkował również sprawę z routerem i anteną Wi-Fi. Tak więc mamy już dwa stacjonarne kompy do użytku
w zawodach. Za chwilę stworzymy sieć niezbędną do pracy w zawodach w kategorii MULTI-MULTI. Powoli poprzeczka idzie do góry, co przy dobrym zaangażowaniu operatorskim dobrze rokuje w zawodach CQ WW
.

Sprawy porządkowe na terenie pola antenowego powierzono dwóm Waldkom – SP2EUI i SQ5CZN. Udało się wyżej powiesić antenę W3DZZ. Docelowo na czas zawodów postawimy jeszcze HexBeama na 8 metrowym maszcie z rotorem oraz rozwiesimy 42 m Long Wire. W takiej konfiguracji antenowej powinniśmy zrobić dobry wynik w zawodach.

Kolejna sobota – 15 września – przy dobrej pogodzie spędzona pracowicie na forcie IV Twierdzy Toruń. Kilka ciekawych zmian w wizualizacji pomieszczeń klubowych. Porządkujemy pomieszczenia w dolnej kondygnacji. Wojtek SP2FVN wraz z Andrzejem SQ2RCB „dopieszczają panele” przygotowując je do stawienia czoła silnym wiatrom – mieliśmy takie rok temu w czasie CQ WW Waldek SQ5CZN tnie i łupie klocki i wałki drewniane na opał – 300 % normy to standard w przypadku Waldka. Paweł SP2PR oprócz dokumentowania zmian w klubie wraz z Andrzejem SQ2RCB zmienił wygląd korytarza klubowego.

Jak zawsze był czas na pracę i czas na grilla.

Przed nami jeszcze trochę czasu na przygotowanie się do sezonu międzynarodowych zawodów. Mamy już pewne doświadczenia z poprzednich startów, chęci również tak więc powinno być dobrze I tak trzymać !!!