Obsługa moździerza na stanowisku, niemiecka Torn.F.b. na warsztacie i radziecka R-671 w kolejce na warsztat.

Kolejne dni w Muzeum Artylerii mijają bardzo pracowicie. W poniedziałek w wtorek układaliśmy nową ekspozycję w centralnej części muzeum, która przedstawia obsługę moździerza (czyli tzw. działon). Na rodzajową scenę składa się: rozwinięty na stanowisku bojowym moździerz 81 mm z nałożonym celownikiem, pocisk moździerzowy 81 mm (popularnie zwany „ogórkiem”), obsługa 3 żołnierzy w hełmach, rozstawiona busola artyleryjska PAB, przyrząd do wstrzeliwania i prowadzenia ognia moździerzowego z nałożoną mapą (PUO) oraz radiostacja przenośna R-105d. Całość pokazana jest na tle panoramicznego zdjęcia toruńskiego poligonu.

Niedawno, dzięki uprzejmości Irka SP2MSF wzbogaciliśmy się o dwa historyczne już wojskowe odbiorniki radiowe. Pierwszy to niemiecki odbiornik radiostacji KF Torn.F.b. wz. 38 z 1941 r. (czyli wojenny). Jest to plecakowa (czyli przenośna: skrót Torn oznacza plecak – tornister) radiostacja KF pracująca w zakresie częstotliwości 96 kHz – 7,095 MHz. Znajdowała się na wyposażeniu niemieckich pododdziałów jednostek .zmechanizowanych i pancernych . Nasz egzemplarz pochodzi z 1941r. i ma numer seryjny: 162143 – numer znajduje się na tabliczce znamionowej oraz w okolicy górnego uchwytu obudowy odbiornika.

Ciekawostką jest to, że odbiornik był używany przez polskiego krótkofalowca – Waldka SP2AWB z Gdyni, o czym świadczyła imienna nalepka na sprzęcie. Sprzęt został pomalowany na kolor jasnoniebieski. Na bocznej ścianie oraz w kilku miejscach obudowy spod łuszczącej się wierzchniej farby oraz we wnętrzu sprzętu widoczny jest oryginalny zielony kolor farby feldgrau. Odbiornik jest aktualnie przeglądany przez Andrzeja SQ2RCB, który chciałby go wkrótce uruchomić.

Drugi egzemplarz to odbiornik produkcji radzieckiej R-671, produkowany od 1950 r. w leningradzkich zakładach radiowych im. V.I. Kozitsky. Jest on przeznaczony dla jednostek Marynarki Wojennej, w szczególności dla małych
i średnich okrętów podwodnych, małych okrętów, dla przybrzeżnych centrów radiowych itp. Zakres częstotliwości : 1,5 -25 MHz. Waga ok. 60 kg.

Obydwa egzemplarze powiększą docelowo zbiory sprzętu łączności Muzeum Artylerii w Toruniu jako ciekawy eksponaty sprzętu wojskowego
z okresu XX w.

Użytkowników FB zapraszam do odwiedzania strony Muzeum Artylerii w Toruniu, gdzie można znaleźć dużo ciekawostek nie tylko militarnych.

https://www.facebook.com/Muzeum-Artylerii-w-Toruniu-1594535840827484/