Samuel Finley Bresse Morse vs. Clemens Friedrich Gerke, czyli co na CW słychać

Samuel Finley Bresse Morse urodził się 27 kwietnia 1791 r. w Charleston w rodzinie pastora. Swoje zdolności artystyczne (malował portrety) z czasem zamienił na zainteresowania bardziej techniczne. Uważany za twórcę telegrafu elektro-magnetycznego. Bardziej znany jako twórca tzw. alfabetu Morse’a, a dokładniej pisząc kodu przypisującego poszczególnym literom, cyfrom i znakom alfabetu przyporządkowane im trzy stany sygnałów – brak sygnału, sygnał długi, sygnał krótki (tzw. system trójkowy).

Odsyłam do strony Wojtka SP2FVN na QRZ.com, gdzie pod znakiem okolicznościowym SN0MORSE Wojtek upamiętnia 230 lecie urodzin tego amerykańskiego wynalazcy.

Poniżej karta okolicznościowa. Wojtek pracuje tylko emisją CW – jako rasowy telegrafista. Zrobił już ponad 1500 QSO.

Kolejną osobą związaną z kodem Morse’a (choć mało znaną) jest Clemens Friedrich Gerke (ur. 22 stycznia 1801r. w Osnabruck. Niemiecki pisarz, muzyk, który wniósł swój wkład w rozwój telegrafii.

Zdecydowana większość radioamatorów nie zdaje sobie sprawy ze związku istniejącego pomiędzy nim i Samuelem Morse.

Clemens Friedrich Gerke jest reformatorem kodu telegraficznego Morse’a. Od 1851 roku całe pokolenia telegrafistów kształcą się według jego nowego systemu. Gerke był w stanie wyeliminować wady oryginalnego kodu Morse’a.
W sumie przedefiniował lub przeorganizował jedenaście liter alfabetu i dziewięć cyfr.

We wczesnych dniach telegrafii przewodowej sygnały były drukowane na przesuwającym się pasku papieru w miejscu przeznaczenia, a następnie przekształcane w tekst pisany przez doświadczonego telegrafistę. Było więc wystarczająco dużo czasu, aby rozszyfrować ślady, jakie drukarka telegraficzna zostawiła na pasku papieru. Słuchanie sygnałów bezprzewodowych i zapisywanie liter od razu stało się standardową procedurą wiele lat później.

W oryginalnym systemie Morse’a sygnały miały różną długość; niektóre sygnały składały się z innych podstawowych elementów. W ten sposób pojawiło się sporo błędów i proces uczenia się okazał się utrudniony. Jednak około połowa oryginalnych sygnałów Morse’a została zachowana. Podstawową strukturą systemu Gerkego jest krótki sygnał (kropka) i długi sygnał (myślnik), co odpowiada długością trzem kropkom. Tak więc każdy sygnał jest niepowtarzalny.
Określono odpowiednie odstępy czasu między sygnałami i słowami; cyfry mają usystematyzowaną strukturę.

W 2021 roku przypada 220 rocznica urodzin C.F. Gerke. Na tę okazję niemieccy krótkofalowcy pracują pod znakiem okolicznościowym DC220GERKE. Warto zrobić łączność z tą stacją i mieć w swojej kolekcji tą ciekawą kartę QSL.

Info: ze strony QRZ.com/DC220GERKE