Przygotowań do CQ WW DX Contest SSB cd.

Witam wszystkich!

Dzisiejsze spotkanie klubowe to kolejny etap przygotowań do startu pod znakiem klubowym w CQ WW DX Contest SSB. Przymiarki sprzętowe, programowe i rozmowy nt. kolejnych anten – odbiorczych dla klubu.  Zasoby sprzętowe klubu powiększyły się o kolejne rotory dedykowane dla anten KF i UKF, kable sterujące oraz fidery. Waldek SP2EUI przygotował szafkę na radio klubowe w którym na stałe będzie można zainstalować klubowego TS 480 SAT z zasilaczem oraz potrzebnym wyposażeniem (klucz telegraficzny, modem do emisji cyfrowych etc.)  Dzięki Waldek za finalizację wcześniejszych rozmów ;-)))))).
Najbliższe plany związane ze startem w zawodach:
– we wtorek 24 października (czyli za tydzień ;-))) )  przewieszamy antenę W3DZZ do góry nad wał,
czyli tam gdzie kiedyś wisiała ;-))))
– tego samego dnia : przy maszcie na dolnym wale ustawiamy GP na maszcie wojskowym  (dzisiaj  była drobna przymiarka ;-)))) ), ponadto stroimy anteny – W3DZZ oraz GP (powinien pracować od 7 MHz w górę ;-))) łącznie z pasmem 6m;
– w piątek 27 października na górnym wale stawiamy Hexbeama na obrocie, sprawdzamy zestrojenie  wszystkich anten, czyścimy kominy piecyków przed zawodami, dopieszczamy część logistyczną zawodów. Wszystkie prace chcemy zakończyć do godz. 19.00.  Kolacja w domu, kilka godzin odpoczynku i pierwszy zespól spotyka się ok. godz. 00.30 w sobotę w klubie.  Zawody rozpoczynają się o godz. 02.00 w sobotę ;-)))).
Ponieważ kilka osób zgłasza swój akces sprzętowo – operatorski w zawodach pod znakiem klubowym proszę o przemyślenie chęci startu w zawodach  – we wtorek w klubie będziemy ustalać grafik obsady operatorów. Można zajrzeć na godzin, dwie, można też towarzyszyć ekipie aktualnie pracującej w zawodach przez
kilka  – kilkanaście godzin. Wedle upodobań oraz możliwości rodzinno – biznesowo – zawodowych ;-)))))
Ze swojej strony informuję, że będę pracował na pewno w godzinach nocnych (sobota początek zawodów,
z soboty na niedzielę oraz z niedzieli na poniedziałek) oraz coś tam dodatkowo ;-)))   Od kilku lat biorę udział
w tego typu zawodach i sprawia mi to dużą przyjemność ;-))))
Dla koleżanek i kolegów z krótką listą zrobionych/potwierdzonych podmiotów DXCC
tego typu zawody są okazją do:
– zrobienia łączności z ciekawymi i nowymi podmiotami DXCC czyli pisząc prosto – nowymi krajami;
– w tego typu zawodach ( nieoficjalne krótkofalarskie mistrzostwa świata !!! ) pracuje wiele stacji, które ciężko jest „złowić” w normalnych warunkach – słaba propagacja, zbyt mała moc, duży pile up, dużo stacji przeszkadzających w normalnej łączności.  W tego typu zawodach jesteśmy dla tych stacji ważnym DX – em
i mnożnikiem do końcowego wyniku, dlatego jesteśmy dla nich ważni i poszukiwani ;-)))
– co jest istotne, jest to również okazja do otrzymania potwierdzenia zrobionych w zawodach łączności – czy to poprzez papierową kartę QSL, system OQRS czy też LoTW, który jest w światowym współzawodnictwie uznawany na równie z kartą QSL. Na kartę możemy poczekać kilka miesięcy, natomiast w systemie LoTW potwierdzenie może być w ciągu 1 -2 tygodni po zakończeniu zawodów ;-)))
W tego typu zawodach krótkofalowiec z krótkim stażem przy dobrej pracy może zaliczyć ok. 20 – 30 nowych krajów do współzawodnictwa DXCC.
Przypominam, że planujemy wystartować pod znakiem klubowym w kategorii MULTI – ONE Low Power, co oznacza, że będziemy pracować na jednym nadajniku, wielu operatorów na wszystkich pasmach (1,8 ; 3,7; 7; 14; 21; 28 MHz) z maksymalną mocą 100 W.
Będzie również możliwość popracowania w zawodach pod indywidualnymi znakami.
Zapraszam do startu w zawodach ;-)))))
Na koniec kilka fotek wykonanych przez Pawła SP2PR  z dzisiejszego dnia.
Mariusz sq2bnm