CQ Contest, CQ Sierra Papa Tu Tango Majk Tango Contest!

Ostatnie przygotowania, sprawdzenia anten, programu logującego i startujemy ;-))) Zaczynamy na 1,8 MHz.  Jako pierwszą stację logujemy czeską stację OK7K, której sygnał na S-Metrze  to 59 + 60 ;-(((. Niestety, będzie to nam trochę przeszkadzać w kolejnych łącznościach na tym wąskim paśmie.

Kolejne łączności  zapisujemy w logu zawodów,  zaliczone mnożniki ( kraje DXCC  – C oraz strefy – Z ) zwiększają nam ilość  punktów.

Nasza stacja, pracująca w kategorii MULTI-OP ONE czyli wieku operatorów na wszystkich pasmach z emitowaniem w danej chwili jednego sygnału korzystała ze sprzętu radiowego : klubowy  Kenwood TS 480 AT, Kenwood 450 S, Icom 7600 oraz anten : delta  na 1,8 MHz, W3DZZ, GP 14,21,28 MHz, Long Wire  dł. 41,5 m ( kierunek  południowy), Hex Beam (14, 21,28 MHz) sterowany rotorem.
Taki sprzęt spokojnie pozwalał na nawiązywanie łączności z bardzo ciekawymi krajami z listy DXCC,  przykładowo KH2, JA, BA, VU, VR, UA0, TA, USA, VE  – strefa 2,3,4, ZF, FY, FR, PJ2, PJ4, PZ, 8P,9Y, XT, Z2, D4, UN,E4, EK, OD5, LU, PY, nie wspominając Europy  czy SE  i krajów arabskich  ;-)))
Łączności łącznościami, ale żeby móc w miarę szybko robić kolejne QSO trzeba być wypoczęty,  nakarmiony oraz przebywać w przyjaznych klimatach. O to zadbali m.in. nasi logistycy, tj. Andrzej SQ2RCB, Piotr SQ2CFV oraz Waldek SQ5CZN ;-)))  Jak widać na poniższych zdjęciach krowy zostały wydojone, menu było bardzo bogate i energetyczne, co jest istotne w takim maratonie radiowym. Waldek SQ5CZN przywiózł w niedzielę dużą blachę świeżego, wspaniałego ciasta, przekładanego  musem malinowym.  Ostatnie kawałki tego specjału  zjedliśmy podczas wtorkowego spotkania w klubie . Temperatura i wilgotność w pomieszczeniu radiostacji i socjalnym pawie saharyjska .  Paweł SP2PR  zadbał również o wypoczynek dla zmęczonych na bardzo wygodnym, amortyzowanym łóżku polowym.
Ekipy operatorskie zmieniały się w miarę regularne, chociaż co niektórych ciężko było odciągnąć od radiostacji.  W zawodach wystartowaliśmy w następującym  składzie operatorskim : Marzenna SP2MJH, Janusz SP2JKH, Ryszard SP2GR, Paweł SP2PR, Sławek SP2HSA, Piotr SQ2CFV oraz Mariusz SQ2BNM. Zawody logowaliśmy w programie  SD, autorstwa Paula EI5DI.  Sprawdzał się nam w ubiegłym roku, dlatego postanowiliśmy używać go również w tym roku. Zakupiliśmy go dla klubu  na potrzeby pracy w zawodach międzynarodowych ( program zawiera ponad 200 gotowych logów dla poszczególnych , międzynarodowych zawodów).
Walczyliśmy do końca o każde QSO. Sławek SP2HSA  w niedzielę do 22.00 LT był w pracy, ale jeszcze znalazł czas, żeby przyjechać do klubu i popracować do końca trwania zawodów .
Końcowy wynik, który uzyskaliśmy po prawie 48 godzinach zawodów to:
654 QSO oraz 293360 pkt
Cieszymy się bardzo z takiego wyniku.
W trakcie zawodów w klubie pojawiło się  wielu krótkofalowców i  ich rodziny: Jurek SP2RED, Janek SP2BNM, Wojtek SP2FVN, Gieniu  SP2EPV, Wiesław SP2IWL, Piotr SP2SWR, cała rodzinka Piotr SQ2CFV. Dziękujemy za odwiedziny oraz  dobre słowa i trzymanie kciuków za naszą ekipę.
Co uzyskaliśmy w trakcie tegorocznego DX Contestu – dużo fajnej zabawy oraz nowe, ciekawe  doświadczenia.  Końcowy   wynik punktowy porównywalny do ubiegłorocznego startu w CQ WW DX -nawiązując w sumie o  ok. 10% mniej łączności  (to dzięki stacjom DX i w miarę dobrej propagacji ). Powiększyło nam się grono przyszłych DX – menów, którzy powoli nabierają apetytu na tego typu zawody  oraz współzawodnictwo. Przetestowaliśmy kolejne rozwiązania techniczne, podszkoliliśmy się operatorsko.
Log za zawody został wysłany i przyjęty przez organizatorów zawodów. Tradycyjny termin przesłania to 5 dni. Za kilka dni  wstępnie będzie można określić ilość naszych konkurentów w kategorii MULTI-OP ONE LP czyli stacji pracujących z mocą do 100W.
Niedługo przekonamy się jak nasze dokonania oceni komisja zawodów .
W trakcie  wtorkowego  spotkania klubowego  (30.10.) omówiliśmy sobie wstępnie udział w zawodach – pierwsze wnioski, spostrzeżenia.  Te przemyślenia  będą na pewno jeszcze wielokrotnie tematyką naszych spotkań – w końcu mamy już swoje doświadczenia oraz wypracowane metody rozwiązywania różnych spraw związanych z udziałem w tego typu zawodach
Trochę odpoczniemy i powoli będziemy zbierali  ekipę do przyszłorocznego CQ  WW  DX Contestu
A do tego czasu będziemy startować w wielu innych zawodach krajowych i oraz zagranicznych, w ramach przygotowań i treningu do CQ WW DX Contest 2019.
Na koniec ogromne podziękowania dla wszystkich uczestników zawodów – tych co siedzieli przy radiu jak również dla tych co dorzucali do pieców, szykowali jedzenie i picie.
Szczególne podziękowania dla naszych rodzin za ich wyrozumiałość i cierpliwość dla naszego hobby  oraz tych wszystkich, którzy nas dopingowali i trzymali za nas kciuki.