19 lutego 2019 roku w klubie czyli Mikołaj Kopernik i anteny klubowe ciąg dalszy

Co ma Kopernik wspólnego z antenami. Pośrednio, w przypadku naszego klubu sporo ;-))))

Jako Klub Krótkofalowców PZK Fort IV przy Towarzystwie Miłośników Torunia jesteśmy zobligowani do dbania m.in. o promowanie historii, ludzi i wydarzeń związanych z naszym pięknym, historycznym miastem. Do takich postaci należy oczywiście Mikołaj Kopernik. Jego osobie poświecono sporo informacji, badań. Natomiast warto czasami przypomnieć ciekawsze wydarzenia, które z czasem umykają z naszej pamięci w natłoku codziennych spraw.

W dniu 19 lutego 1473 roku w Toruniu przyszedł na świat Mikołaj Kopernik. Oczywiście do dzisiaj podawanych jest kilka lokalizacji domów, w których mógł urodzić się Mikołaj – rodzina Koperników posiadała kilka parcel na terenie ówczesnego centrum Torunia (rejon dzisiejszego Rynku Staromiejskiego).

Od wielu lat trwały spory na temat miejsca pochówku Mikołaja Kopernika. Prowadzone były różnego typu badania historyczne, antropologiczne, porównawcze, których celem było zweryfikowanie hipotez odnośnie miejsca pochówku słynnego astronoma. Prace nabrały tempa około 2008 roku. Uwieńczone zostały sukcesem w wyniku badań genetycznych znalezionych włosów i innych szczątków we fromborskiej katedrze, należących przypuszczalnie do Mikołaja Kopernika.

Dziewięć lat temu (a wydawałoby by się jakby to było niedawno) w dniu 19 lutego 2010 roku, w Bazylice katedralnej św. Janów w Toruniu odbyła się uroczysta msza, podczas której był wystawiony sarkofag z doczesnymi szczątkami Mikołaja Kopernika. Następnie sarkofag został przewieziony do Olsztyna do Bazyliki konkatedralnej św. Jakuba, a następnie na Zamek Kapituły Warmińskiej. Stamtąd sarkofag został przewieziony do Fromborka, gdzie 22 maja 2010r. w Bazylice Katedralnej odbyła się ponowna ceremonia pogrzebowa Mikołaja Kopernika. Słynny astronom powrócił w miejsce swojego pierwszego spoczynku przy ołtarzu Św. Krzyża.

Tak prawdopodobnie wyglądał Mikołaj Kopernik pod koniec swojego życia – rekonstrukcja została wykonana przez nadkom. mgr Dariusz ZAJDEL – Centralne Laboratorium Kryminalistyczne KG Policji w Warszawie

Więcej ciekawych informacji na ten temat w linku:

http://muzeum.olsztyn.pl/1249-1724,mikolaj-kopernik-jego-zycie-i-swiat,12733.html#thumbs

Wracając do spraw antenowych w klubie to zbieramy materiały oraz cały czas rozważamy najlepsze rozwiązania dla rozmieszczenia na wiosnę (która już powoli za pasem) anten drutowych na pasma KF oraz anten typu GP i kierunkowych dla UKF.

W poprzednim tygodniu rozważaliśmy kwestię sterowania i przełączania kilku anten. Można to robić na różne sposoby (przełączniki mechaniczne, elektroniczne). Na forach krótkofalarskich można znaleźć wiele tego typu rozwiązań. Można kupić gotowe zestawy. Postanowiliśmy zrobić je we własnym zakresie – mamy w swoim gronie kilku konstruktorów. Na spotkanie wtorkowe 19 lutego Andrzej SQ2RCB przyniósł już prawie gotowy przełącznik na 4 anteny wraz ze serowaniem. W zamyśle są potrzebne dwa takie przełączniki, które umożliwią nam przełączanie kilku anten. Pozwoli nam to również na pewne oszczędności w kablach zasilających. Nie wspominając o elementach prowadzenia prac konstruktorsko-doświadczalnych w klubie ;-)))

Andrzej SQ2RCBna bazie doświadczeń ze zjazdu Technicznego w Burzeninie w 2016 roku (warsztaty Senior) wykonał Arduino SWR Scanner, który służy pomocą przy pracach antenowych w klubie.