Święta Bożego Narodzenia

Wigilia to nie jest czas, gdy jest prezentów moc Wigilia to nie jest czas, gdy potraw sto na stole Wigilia to przepiękny czas, Bożonarodzeniowy czas, Gdy siedzimy wszyscy w kole, i MAMY bliskich przy stole.

HF80PGB w eterze

Od listopada br. pracujemy pod znakiem dodatkowym HF80PGB. Znak nawiązuje bezpośrednio do udziału polskich pilotów balonowych i obserwatorów balonowych, którzy uczestniczyli w prestiżowych zawodach o Puchar Gordon Bennetta. Szczególnie chcieliśmy docenić postać kpt.pil. bal. Antoniego Janusza – oficera 1 batalionu balonowego w Toruniu i jego zwycięstwo w 1938 roku.

Okres szczególnych (chociaż nie jedynych !!! ) sukcesów polskich baloniarzy to okres dwudziestolecia międzywojennego. Wtedy udało się zdobyć Puchar Gordon Bennetta na własność.

Wkrótce na naszej stronie będzie można znaleźć o wiele więcej informacji dotyczących udziału Polaków w Pucharze Gordon Bennetta, jak również o „Gwieździe Polski” , czyli próbie bicia rekordu świata
( w 1938 roku , z terenu Doliny Chochołowskiej) w locie do stratosfery. Będą też zamieszczane ciekawe informacje o jednostkach wojsk balonowych w II RP, polskich jednostkach balonowych podczas II wojny światowej.

W 2020 roku, w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Pomorze i Toruń niepodległości planowane jest m.in. ponowne odsłonięcie pomnika żołnierzy wojsk balonowych poległych w wojnie 1920 roku. Taki pomnik stał w Toruniu w parku na Bydgoskim Przedmieściu. Pierwsze, uroczyste odsłonięcie (ufundowanego przez wojsko i przekazanego prezydentowi miasta Torunia) pomnika nastąpiło 5 maja 1937 roku ( w dniu 5 maja corocznie w okresie międzywojennym uroczyście obchodzono święto wojsk balonowych). Pomnik został w 1939 roku zburzony przez zajmujące miasto wojska niemieckie.

Na pewno będziemy tam ze stacją okolicznościową !!!

Tak więc ciekawych tematów jest dużo i zachęcamy do zapoznawania się z nimi na naszej stronie.

Przedświąteczne prace w klubie

Zbliżające się dużymi krokami Święta Bożego Narodzenia oraz krótko za nim Nowy Rok powodują drobne perturbacje w naszych domach. Podobnie jest w klubie ;-)))) Ostatnie wtorkowe spotkanie klubowe dało temu działaniu mocny akcent. W tygodniu Wojtek SP2FVN z pomocą małżonki Aleksandry (mam nadzieję, że nie pomyliłem imienia – zawsze o niej mówi, cyt. „ moja Ola”) przywieźli do klubu blat długości prawie 3m!!! Do tej pory jestem pełen podziwu w tej materii – sam niedawno w ramach prac domowych walczyłem z takim blatem ;-((((

Przy współpracy kilku członków klubu (pod kierownictwem Andrzeja SQ2RCB) tenże blat, po wykonaniu kilku przeróbek stolarskich dwóch biurek stojących w pomieszczeniu udało się tak umiejscowić, że w pomieszczeniu radiostacji mamy teraz 3 niezależne stanowiska komputerowe;-)))) Można je oczywiście spiąć w sieć, co bardzo nas się przyda między innymi w zawodach krajowych i międzynarodowych.

Oprócz prac klubowych był czas na pogaduchy, wymianę informacji i doświadczeń w pracy ze sprzętem radiowym, antenami, aktualnymi warunkami propagacyjnymi. Osobnym dużym tematem jest praca z programami usprawniającymi nasze krótkofalarskie hobby ( m.in. Logger32, MixW, LotW, HamRadio, QRZ.com). Zawsze można dowiedzieć się coś nowego i ciekawego – szczególnie, jeżeli są to osoby, które praktycznie posługują się tym programami na co dzień.

Cały klub powoli zmienia wystrój na świąteczny – kolorowe lampki, choinka świąteczna wprowadzają miły nastrój ;-)))

Do pełni szczęścia brakuje nam tylko Świętego Mikołaja z prezentami oraz odrobiny mrozu i śniegu. Podobno Święty Mikołaj przyjeżdża saniami zaprzężonymi w renifery, a nie na rowerze!!!