X Festyn Rodzinny Podziel się uśmiechem

Z ogromną przyjemnością wzięliśmy udział w X Festynie Rodzinnym „Podziel się uśmiechem”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej oraz ich Rodzin „Dziewiętnastka” we współpracy ze Szkołą Podstawową Nr 19 w Toruniu. Festyn odbywał się na terenach zielonych szkoły przy ulicy Dziewulskiego 41C
w Toruniu (końcowa część osiedla Rubinkowo II – rejon za Biedronką i salonem Jeepa ;-))

Cała impreza została perfekcyjnie przygotowana przez organizatorów. Bardzo duża ilość atrakcji prezentowanych podczas festynu mogła przyprawić o zawrót głowy. Różnego typu pokazy, gry nie pozwalały na chwilę odpoczynku. Wspaniały tort, przepyszny bigos, napoje, uśmiechnięci uczestnicy festynu dopełniały atmosferę rodzinnej zabawy.

Mieliśmy również swój drobny wkład w tą imprezę w postaci pokazów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w różnych sytuacjach zagrożeń zdrowia i życia. Rozwinęliśmy swoje stanowisko niedaleko powieszonego przez Pawła SP2PR naszego baneru. W zasadniczej części skupiliśmy się na indywidualnym podejściu do uczestników festynu. Pod koniec festynu przeprowadziliśmy ogólny pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz z wykorzystaniem zestawu: Fantom Litlle Anne QCPR oraz defibrylatora treningowego AED Trainer XFT 120-c PLUS. Budujące było to, że bardzo wielu bardzo młodych uczestników festynu podchodziło do naszego fantoma bez żadnego stresu. Mieli bardzo ogólne (ale mieli !!!! ) pojęcie o czynnościach resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ale bez żadnego skrępowania pokazywali co umieją. Następnie pod fachowym nadzorem Waldka SQ5CZN uczyli się właściwego podejmowania czynności w zalecanej kolejności.

Mamy prawo przypuszczać, że po naszym pokazie wzrosła ilość osób, które będą potrafiły zachować się właściwie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia i w razie potrzeby będą potrafili ( a przynajmniej starali się ) udzielić pierwszej pomocy. Niestety w wielu przypadkach o paraliżuje nas strach, a nasza bezczynność zabija potencjalne ofiary wypadków.

Chciałbym tu wspomnieć, że pokaz był zorganizowany przez grupę kolegów krótkofalowców działającą w ramach Kujawsko-Pomorskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej. Sieć ta powstała w 2013 roku na bazie członków Oddziału Toruńskiego PZK. Sprzęt medyczny demonstrowany w ramach festynu (Fantom Litlle Anne QCPR oraz defibrylatora treningowego AED Trainer XFT 120-c PLUS) został wiosną 2019 roku na podstawie decyzji członków oddziału zakupiony z odpisu 1% na OPP i wykorzystywany jest w pokazach i szkoleniach dla członków oddziału, młodzieży, osób dorosłych w ramach szeroko pojętej promocji działań związanych z udzielaniem pierwszej pomocy medycznej oraz ratowaniem życia.

Kolejny większy pokaz planujemy zrealizować w ramach szóstego Międzyoddziałowego Spotkania Krótkofalowców BACHORZE 2019 czyli tzw. RENIFER 6, w dniach 14 – 16 czerwca br. w ośrodku wypoczynkowym w Bachorzu nad jeziorem Charzykowskim.

Dyplomy i Festyn rodzinny 18 maja

Akcje dyplomowe trwają ;-))))  Na konto klubowe wpłynęły dwa kolejne dyplomy za akcję 70 lecia UNION DE RADIOAFICIONADOS ESPANOLES. to zasługa bardzo dobrej pracy operatorskiej Wojtka SP2FVN – srebro i złoto dla SP2TMT !!!! Dzięki Wojtek !!!!!

W sobotę  18 maja w godzinach 10.00 – 12.00 będziemy brać udział w Festynie rodzinnym „Podziel się uśmiechem” na terenach  zielonych Szkoły Podstawowej Nr 19 w Toruniu, przy ulicy Dziewulskiego 41C (końcówka osiedla Rubinkowo II przed skrętem w kierunku Olsztyna).  W ramach tego festynu chcemy zademonstrować pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z użyciem manekina oraz defibrylatora. Już dzisiaj zapraszam do udziału . Plakat festynu w załączeniu.

Dyplomów ciąg dalszy oraz Festyn rodzinny w sobotę 18 czerwca w Toruniu.

Zakończyła się krótka (3 – 9 maja) akcja dyplomowa „Dzień zwycięstwa – 74 rocznica”, do 9 czerwca hiszpańskie stacje pracują w ramach dyplomu „70 lecia UNION DE RADIOAFICIONADOS ESPANOLES”. Dzięki bardzo owocnej pracy Wojtka SP2FVN mamy kolejne dyplomy w tym konkursie (srebro i złoto), a to jeszcze nie koniec akcji.

Jako klub zostaliśmy poproszeni o wzięcie udziału w Festynie rodzinnym „Podziel się uśmiechem” na terenach  zielonych Szkoły Podstawowej Nr 19 w Toruniu, przy ulicy Dziewulskiego 41C. Festyn odbędzie się w sobotę18 maja w godzinach 10.00 – 12.00.

Nasz udział w festynie, to  pokaz dla uczestników festynu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z użyciem manekina Little AnneQCPR oraz defibrylatora szkoleniowego. Od wiosny br. jako oddział PZK dysponujemy tego typu sprzętem szkoleniowym.

Dyplomy, dyplomy, dyplomy…

W naszym hobby naturalnym następstwem nawiązywanych przez krótkofalowców łączności są oprócz potwierdzeń w formie papierowej (karty QSL)
oraz elektronicznej ( różne systemy potwierdzeń : eQsl, QRZ.com, LotW) różnego
typu dyplomy oraz zestawienia współzawodnictwa.

Dyplomów do zdobycia jest mnóstwo i przybywa ich z każdym dniem – zawsze będzie większa lub mniejsza, bardziej lub mniej ważna okazja do zaakcentowania ważnego wydarzenia. Zdobywanie dyplomów jest również ważną alternatywą do pracy na pasmach wśród koleżanek i kolegów nie zrzeszonych, jak również takich, którzy mieszkają w sporym oddaleniu od klubów, oddziałów i stowarzyszeń krótkofalarskich. Ponadto uzyskanie dyplomu w formie elektronicznej (który zawsze w razie potrzeby można sobie wydrukować) przyspiesza i mocno zmienia zasady zdobywania dyplomów obowiązujące kilkanaście lat temu. Są oczywiście stowarzyszenia, kluby, oddziały, które wysyłają zdobywcom czołowych miejsc w konkursach, zawodach puchary, plakiety i dyplomy w formie papierowej ;-))))

Ważne jest, żeby próbować swoich sił w różnego typu mniejszych i większych zawodach, konkursach radiowych. To pozwala poprawiać technikę operatorską , doskonalić wiedzę i swoje umiejętności. Daje to również organizatorom konkursów satysfakcję i zadowolenie z dobrze wykonanej pracy oraz zachęca do organizacji kolejnych., na coraz wyższym poziomie.

Mamy w swoim klubowym gronie wielu uczestników tego typu programów dyplomowych. Po raz kolejny dał o sobie znać Marek SP2MKO, zdobywając cenne wyróżnienia – puchar i dyplom – za nawiązanie największej ilości łączności w marcu br. W akcji uczestniczyło wiele stacji polskich i zagranicznych.

Więcej informacji pod adresem : http://sp1kze.qrz.pl/

Gratulacje Marku !!!

Miło mi również zakomunikować, że zostało zrobione podsumowanie zawodów CQ WW DX Contest SSB 2018. Utrzymaliśmy się na pudle wśród stacji polskich ;-))))

Zajęliśmy 38 miejsce w świecie, 17 w Europie i 2 wśród stacji polskich w kategorii :

Multi – Operator Single – Transmitter – Low Power

Uzyskaliśmy wynik bardzo porównywalny punktowo do startu w 2017 roku, przy mniejszej ilości QSO. Dobrze to rokuje w kolejnych zawodach ;-)))

Gratuluję wszystkim operatorom startujących w tym konteście dobrego wyniku.

I na koniec, zachęcając do zdobywania kolejnych dyplomów polecam stronię:

https://aviaham.hamlog.ru/ na której można znaleźć wiele ciekawych rosyjskich dyplomów związanych z awiacją (ale nie tylko). Dla kolegów , którzy robią sporo łączności (w tym emisją FT8) jest to okazja do pozyskania wielu nowych dyplomów. Wystarczy posprawdzać poszczególne dyplomy wpisując własny znak. Przy każdy dyplomie jest regulamin oraz pokazana jego szata graficzna.

Клуб Пятый Океан – Klub Piąty Ocean jest jednym z największych klubów dyplomowych Federacji Rosyjskiej, skupiający nie tylko radioamatorów z terenu Rosji. Praktycznie, kilka godzin po zrobieniu łączności są one już bazie poszczególnych dyplomów.

Oczywiście mamy jeszcze całą gamę dyplomów: zamkowych, PGA, SPFF, WFF i wiele, wiele innych. Jest co zdobywać ;-)))

Życzę owocnej pracy z programami dyplomowymi, Mariusz sq2bnm.