Omawiamy pracę na lotnisku i ładujemy akumulatory na kolejne wyjazdy

Na wtorkowym spotkaniu klubowym tematem wiodącym była praca w sobotę
i niedzielę z toruńskiego lotniska w ramach rozpoczętej akcji dyplomowej LOTNICTWO ARMII POMORZE W WOJNIE OBRONNEJ 1939 ROKU.

Co poprawić, co dodać do ekwipunku. Logistycznie byliśmy dzięki Waldkowi SQ5CZN zaopatrzeni bardzo dobrze. Kawa, herbata, coś do przegryzienia.

Uzgadnialiśmy kolejne wyjazdy, składy ekip radiowych, terminy, trasy. Kolejne dni, pogoda, sytuacje rodzinne i służbowe zweryfikują lekko nasze plany. Z tym się liczymy, ale co możemy zaplanować i zrealizować to robimy. Dopiero się rozkręcamy, a sporo wyjazdów jeszcze przed nami . Będzie co wspominać i omawiać w zimowe wieczory w klubie przy kominkach. Gorącej kawie i herbacie.

Do usłyszenia z kolejnych lokalizacji terenowych.

Weekend aktywności dyplomowej, czyli łączności z toruńskiego lotniska

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w sobotę i niedzielę (17 i 18 sierpnia br.) rozwinęliśmy sprzęt krótkofalarski na terenie toruńskiego lotniska. Jest to aktualnie siedziba Aeroklubu Pomorskiego im. Gen. Pil. Stanisława Skalskiego. Główny wjazd na teren lotniska to ulica 4 Pułku Lotniczego. W ten sposób oficjalnie rozpoczęliśmy akcję dyplomową LOTNICTWO ARMII „POMORZE” W WOJNIE OBRONNEJ 1939 ROKU, która trwać będzie do 16 września 2019 roku. Oczywiście dwie stacje okolicznościowe – SN80FL i SN80TR będą pracowały dalej zgodnie z przydzielonymi pozwoleniami radiowymi.

Rozwinęliśmy dwa stanowiska – jedno do pracy emisją CW oraz drugie do pracy fonią, podłączone do anten FD4 i LongWire.

Była również okazja do przetestowania pawilonu, który osłania od wiatru i deszczu.

Praca na zmianę zaowocowała wieloma ciekawymi łącznościami krajowymi i zagranicznymi.

Ponieważ była ładna, lotna pogoda ruch na lotnisku był spory. Co chwilę w powietrze wznosiły się kolejne szybowce holowane za samolotami lub wyciągane w powietrze za pomocą wyciągarki. Tak więc w tle naszych korespondencji radiowych były autentyczne odgłosy z życia lotniska.

W sobotnio-niedzielnej wyprawie radiowej na toruńskie lotnisko uczestniczyli: Jurek SP2ERH, Gienek SP2EPV, Wiesław SP2IWL, Ryszard SP2GR, Waldek SQ5CZN, Mariusz SQ2BNM. Odwiedziło nas kilka osób związanych z naszym hobby i nie tylko. W niedzielę odwiedził nas Stanisław SQ2LXN oraz Jurek SP2QVN, który przyjechał z żoną Felicją SQ2EAV. Porobił kilka zdjęć oraz nakręcił krótki filmik, którzy umieścił na YouTube. Można go obejrzeć pod linkiem:

https://youtu.be/L4NsOZTw79U

Poza lotniskiem wspomagała nas duża grupa kolegów, którzy robili z nami łączności oraz wpisywali nasze stacje pracujące z lotniska na clustery, co powodowało, że było duże zainteresowanie naszą aktywnością dyplomową. TNX Marek SP2MKO, Wojtek SP2FVN i wielu innych.

W sobotę zrobiliśmy ok. 150 QSO, w niedzielę było ich ponad 250. Początek akcji dyplomowej wypadł całkiem nieźle .

Przed nami kolejne aktywacje zgodnie z informacjami w regulaminie:

Lp. Lokalizacja lotniska/lądowiska PGA Literowe oznaczenie lokalizacji Planowany termin aktywności
1 Lotnisko 4 PL Toruń TM01 TL 17.08. – 03.09
2 Lotnisko Lipie IN03 L 31.08 – 02.09.
3 Lotnisko Markowo IN03 M 31.08 – 02.09.
4 Lotnisko Toruń Katarzynka TM01 TK 31.08. – 06.09.
5 Lotnisko Toruń Podgórz TM01 TP 31.08. – 06.09.
6 Lotnisko Zduny AK04 Z 01.09. – 03.09.
7 Miejscowość GRUTA GR02 G 02.09.
8 Lotnisko Kaczkowo IN03 K 03.09.
9 Lotnisko Poczałkowo AK04 P 04.09. – 06.09.
10 Lotnisko Falborz WL04 F 05.09. – 06.09.
11 Lotnisko Walentynowo PN02 W 05.09. – 06.09.
12 Lotnisko Osięciny RJ04 O 06.09. – 07.09.

Szczególnej uwadze polecamy łączności w dniach 2 i 4 września.

2 września będziemy pracować z Gruty, z miejsca, gdzie awaryjnie lądował i zginął kpt. pil. Florian Laskowski – dowódca III/4 dywizjonu myśliwskiego oraz 4 września – lotnisko polowe w Poczałkowie( 15 km na południe od Aleksandrowa Kujawskiego), gdzie piloci 141 i 142 eskadry myśliwskiej stoczyli w powietrzu walki z powracającą znad Włocławka i Wagańca niemiecką wyprawą bombową osłanianą przez niemieckie myśliwce. Była to największa bitwa powietrzna lotnictwa Armii Pomorze podczas wojny obronnej we wrześniu1939 roku.

W tych dniach praca naszych radiostacji będzie elementem uroczystości gminnych, poświęconych 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i ważnych dla tych lokalnych społeczności patriotycznych wydarzeń.

Najbliższy weekend, czyli 24 i 25 sierpnia będziemy znowu pracować toruńskiego lotniska. Do usłyszenia na pasmach, a może ktoś nas znowu odwiedzi ???

Akcja dyplomowa Lotnictwo Armii „Pomorze” w wojnie obronnej 1939 roku

Klub Krótkofalowców PZK Fort IV przy Towarzystwie Miłośników Torunia zaprasza w dniach 17 sierpień – 16 wrzesień br. chętnych krótkofalowców i nasłuchowców do wzięcia udziału w akcji dyplomowej poświęconej bohaterskim pilotom i żołnierzom personelu toruńskich eskadr lotniczych.

W tym roku mija 95 rocznica powstania 4 Pułku Lotniczego, jednostki lotniczej
II Rzeczypospolitej, która na trwałe wpisała się w historię Torunia, regionu oraz wojny obronnej 1939 roku. Piloci dywizjonu myśliwskiego tegoż pułku (III/4) wielokrotnie zdobywali najwyższe wyróżnienia w lotnictwie wojskowym i cywilnym. Kpt. pil. Stanisław Skarżyński w 1931 roku obleciał dookoła Afrykę, by dwa lata później przelecieć z Senegalu do Brazylii ustanawiając rekord świata w przelocie transatlantyckim. Płk pil. Bolesław Stachoń przeleciał wiatrakowcem z Londynu do Torunia, propagując nowy sprzęt lotniczy.

Na bazie personelu i sprzętu 4 Pułku Lotniczego w lipcu i sierpniu 1939 roku sformowano eskadry lotnictwa Armii „Pomorze”, natomiast z dniem 1 września
4 Pułk Lotniczy został rozwiązany. W wojnie obronnej wszystkie eskadry pomimo olbrzymiej dysproporcji w sprzęcie i wyposażeniu oraz ilości kadr lotniczych jak tylko mogli zwalczały i powstrzymywały niemieckie lotnictwo i wojska lądowe stopniowo zagarniające terytorium Polski.

Za swoje czyny bojowe piloci i personel eskadr zostali wyróżnieni:

– czterech pilotów – krzyżami Orderu Wojskowego Virtuti Militari: 1 x krzyż złoty i 3 x krzyż srebrny OW VM’ (por. pil. Marian Pisarek, kpt. pil. Mirosław Leśniewski, ppor. obs. Bohdan Makowski, ppor. rez. pil. Jan Elsner

– 27 pilotów – Krzyżem Walecznych- w tym dwóch pilotów dwukrotnie;

W ramach akcji dyplomowej będą aktywne dwie stacje okolicznościowe – SN80FL i SN80TR, które będą pracowały z lokalizacji związanych z ważnymi wydarzeniami toruńskiego lotnictwa w kampanii wrześniowej (lotniska polowe, lądowiska, miejscowość Gruta, Poczałkowo, Toruń).

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem akcji dyplomowej oraz
z informacjami na qrz.com.

Do usłyszenia na pasmach .

Regulamin Dyplomu