CQ WW 160m Contest już za nami

Pod znakiem klubowym łączności robiliśmy do samego końca – ostatnie QSO zaliczone 6 minut przed zakończeniem zawodów ;-)))

W tym roku wystartowaliśmy w kategorii SO LP. Jako operator stacji klubowej miałem ułatwiony start – dzięki Andrzejowi SQ2RCB, Wiesławowi SP2IWL oraz Waldkowi SQ5CZN (który towarzyszył mi w klubie w nocy z piątku na sobotę) sprzęt był już uruchomiony, w pomieszczeniach ciepło i przyjemnie !!! Serdeczne dzięki za przygotowania !!!!!!

Pierwsza część zakończona o godz. 6.00 LT w sobotę z wynikiem 83 QSO i ok. 11 tyś. pkt.

Drugi etap czyli w sobotę popołudniu do niedzielnego poranka – to podwojenie wyniku, czyli dokładnie 176 QSO, 34 kraje zaliczone oraz w sumie 28 356 pkt. w zawodach.

W trakcie zawodów, około 1,30 LT zaliczyłem drobną awarię komputera logującego zawody ;-((( Na szczęście po ostatnich pracach modernizacyjnych w klubie mamy do dyspozycji 3 komputery stacjonarne ( nie mówiąc o laptopach) tak więc sytuacja została dosyć szybko opanowana

Warunki propagacyjne oraz duża aktywność silnych stacji z południa oraz wschodu nie ułatwiała pracy dla naszej stacji. No cóż, ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma ;-))))

Nasze 70 – 80 watów do anteny typu delta pozwoliło w końcowym efekcie nawiązać 218 QSO ze stacjami z 37 krajów co łącznie dało nam wynik 38 295 pkt.

Jest to wynik porównywalny do rezultatu uzyskanego podczas ubiegłorocznego startu w CQ WW 160m SSB.

Po raz kolejny znak SP2TMT był słyszany na falach eteru w trakcie ciekawych, międzynarodowych zawodów. To taka „mała rozgrzewka” przed jesiennymi zawodami CW QQ DX Contest. Po drodze będzie oczywiście wiele różnego typu zawodów krajowych i międzynarodowych, które pozwalają nabyć odpowiedniej wprawy i dobrych nawyków operatorskich, niezbędnych dla osiągnięcia przyzwoitego wyniku ;-))))

Dopełnieniem startu w zawodach będzie wysłanie w ciągu 5 dni logu do organizatorów.

Dla zobrazowania pracy w tegorocznych zawodach załączam kilka plików z nagraniami transmisji „mocnych stacji”, odbieranych z siłą sygnału
59 +40- 50 db – czyli jak przypuszczam, startujących w kat. High Power (HP).

Mariusz sq2bnm.

19 lutego 2019 roku w klubie czyli Mikołaj Kopernik i anteny klubowe ciąg dalszy

Co ma Kopernik wspólnego z antenami. Pośrednio, w przypadku naszego klubu sporo ;-))))

Jako Klub Krótkofalowców PZK Fort IV przy Towarzystwie Miłośników Torunia jesteśmy zobligowani do dbania m.in. o promowanie historii, ludzi i wydarzeń związanych z naszym pięknym, historycznym miastem. Do takich postaci należy oczywiście Mikołaj Kopernik. Jego osobie poświecono sporo informacji, badań. Natomiast warto czasami przypomnieć ciekawsze wydarzenia, które z czasem umykają z naszej pamięci w natłoku codziennych spraw.

W dniu 19 lutego 1473 roku w Toruniu przyszedł na świat Mikołaj Kopernik. Oczywiście do dzisiaj podawanych jest kilka lokalizacji domów, w których mógł urodzić się Mikołaj – rodzina Koperników posiadała kilka parcel na terenie ówczesnego centrum Torunia (rejon dzisiejszego Rynku Staromiejskiego).

Od wielu lat trwały spory na temat miejsca pochówku Mikołaja Kopernika. Prowadzone były różnego typu badania historyczne, antropologiczne, porównawcze, których celem było zweryfikowanie hipotez odnośnie miejsca pochówku słynnego astronoma. Prace nabrały tempa około 2008 roku. Uwieńczone zostały sukcesem w wyniku badań genetycznych znalezionych włosów i innych szczątków we fromborskiej katedrze, należących przypuszczalnie do Mikołaja Kopernika.

Dziewięć lat temu (a wydawałoby by się jakby to było niedawno) w dniu 19 lutego 2010 roku, w Bazylice katedralnej św. Janów w Toruniu odbyła się uroczysta msza, podczas której był wystawiony sarkofag z doczesnymi szczątkami Mikołaja Kopernika. Następnie sarkofag został przewieziony do Olsztyna do Bazyliki konkatedralnej św. Jakuba, a następnie na Zamek Kapituły Warmińskiej. Stamtąd sarkofag został przewieziony do Fromborka, gdzie 22 maja 2010r. w Bazylice Katedralnej odbyła się ponowna ceremonia pogrzebowa Mikołaja Kopernika. Słynny astronom powrócił w miejsce swojego pierwszego spoczynku przy ołtarzu Św. Krzyża.

Tak prawdopodobnie wyglądał Mikołaj Kopernik pod koniec swojego życia – rekonstrukcja została wykonana przez nadkom. mgr Dariusz ZAJDEL – Centralne Laboratorium Kryminalistyczne KG Policji w Warszawie

Więcej ciekawych informacji na ten temat w linku:

http://muzeum.olsztyn.pl/1249-1724,mikolaj-kopernik-jego-zycie-i-swiat,12733.html#thumbs

Wracając do spraw antenowych w klubie to zbieramy materiały oraz cały czas rozważamy najlepsze rozwiązania dla rozmieszczenia na wiosnę (która już powoli za pasem) anten drutowych na pasma KF oraz anten typu GP i kierunkowych dla UKF.

W poprzednim tygodniu rozważaliśmy kwestię sterowania i przełączania kilku anten. Można to robić na różne sposoby (przełączniki mechaniczne, elektroniczne). Na forach krótkofalarskich można znaleźć wiele tego typu rozwiązań. Można kupić gotowe zestawy. Postanowiliśmy zrobić je we własnym zakresie – mamy w swoim gronie kilku konstruktorów. Na spotkanie wtorkowe 19 lutego Andrzej SQ2RCB przyniósł już prawie gotowy przełącznik na 4 anteny wraz ze serowaniem. W zamyśle są potrzebne dwa takie przełączniki, które umożliwią nam przełączanie kilku anten. Pozwoli nam to również na pewne oszczędności w kablach zasilających. Nie wspominając o elementach prowadzenia prac konstruktorsko-doświadczalnych w klubie ;-)))

Andrzej SQ2RCBna bazie doświadczeń ze zjazdu Technicznego w Burzeninie w 2016 roku (warsztaty Senior) wykonał Arduino SWR Scanner, który służy pomocą przy pracach antenowych w klubie.

45 tom Rocznika Toruńskiego już w sprzedaży.

Miło mi poinformować, że dostępny jest już 45 tom Rocznika Toruńskiego. Jest to cykliczne wydawnictwo Towarzystwa Miłośników Torunia i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń).

W tej cyklicznej publikacji znajdziemy wiele interesujących artykułów, not i informacji dotyczących wydarzeń historycznych, które dotyczą Torunia, jego okolic, organizacji, instytucji, mieszkańców i osób zasłużonych dla Naszego miasta.

Corocznie zamieszczana jest również informacja na temat działalności różnych sekcji, kół funkcjonujących w ramach Towarzystwa Miłośników Torunia. Od 1997 roku krótkofalowcy toruńscy tworzą jedyną w skali kraju sekcję krótkofalowców działającą przy towarzystwie miłośników (przyjaciół) danego miasta (ziemi).

W naszym przypadku jest to oczywiście Towarzystwo Miłośników Torunia (ToMiTo), które w 2018 roku obchodziło 95 lecie swojego istnienia. Trzon sekcji stanowią krótkofalowcy działający w Klubie Krótkofalowców PZK Fort IV przy Towarzystwie Miłośników Torunia.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z dotyczące informacji o działalności sekcji krótkofalowców ToMiTo w minionym roku.

Rocznik ten wraz z innymi publikacjami Towarzystwa Miłośników Torunia dostępny będzie podczas spotkania promocyjnego Rocznika Toruńskiego tom 45 oraz odbywającego się równolegle kiermaszu wydawnictw ToMiTo. Spotkanie zaplanowane jest na czwartek 21 lutego o godz.18.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu przy ulicy Słowackiego 8.

Ponadto zawsze jest możliwość kupienia różnych wydawnictw Towarzystwa Miłośników Torunia (w tym poprzednich numerów Rocznika) w siedzibie Towarzystwa przy ulicy Podmurnej 60 (biuro na 1p. zabytkowej baszty obronnej).