pracowite dni przed CQ WW DX Contestem :-))))

Witam !

Prace powoli ale stopniowo i  systematycznie posuwają się do przodu ;-)))
We wtorek zgodnie z ustaleniami przewiesiliśmy W3DZZ wyżej nad górny wał. Przy maszcie na dolnym wale postawiliśmy GP. Było nas sporo, tak więc prace szły sprawnie ;-)))  Pomiary wykazały interesujące wyniki zarówno dla wiszącej nad prawym majdanem delty jak i dla W3DZZ oraz postawionego GP.  Dane są lepsze niż się początkowo spodziewaliśmy ;-)))  Dolne pasma – 1,8 MHz, 3,5 MHz , 7 MHz obsadzone bardzo dobrze i ciekawie (SWR  – nie mylić z Piotrem SP2SWR, który był również i dokonywał pomiarów – w granicach 1: 1,2 – delta i W3DZZ), 14 i 28 MHz na GP – odczyt  SWR 1:1,2).
W piątek popołudniu montujemy na górnym wale na rotorze YAESU G-450XL  Hexbeama, który pokryje nam pasma 14 – 21 – 28 MHz. Tak więc antenowo będziemy nieźle przygotowani ;-))))
W dniu dzisiejszym, tj. w środę w godzinach popołudniowych we wcześniej przygotowanej przez Waldka SP2EUI skrzyni radiostacji zainstalowaliśmy klubowy sprzęt, czyli Kenwooda TS 480 sat. Podłączyliśmy anteny i BAJKA !!!!  Bardzo niskie poziomy zakłóceń i szumów, fajny odbiór. Na zawody przybędzie trochę konkurencyjnego sprzętu firmy Icom i Elecraft. Może zawita jakieś YAESU tak więc będzie pełny przegląd możliwości sprzętowych. Będzie czego posłuchać i na czym popracować ;-))))
Na koniec kilka zdjęć z prac montażowych – zdjęcia wykonywane telefonami komórkowymi w warunkach ograniczonej widoczności, bo i pora była już późna  – tak się wszyscy przygotowali do pracy, że nikt nie zabrał aparatu fotograficznego, żeby zarchiwizować wykonywane prace.

A Hexbeam czeka na nas w piątek z utęsknieniem,

pozdrawiam Mariusz bnm

CQ DX CQ DX CQ DX !!!!

Przygotowania trwają w kilku dziedzinach jednocześnie-Marian SP2BLB (nabytek wspierający) testuje przedwzmacniacze do BEV. Budujemy wspólnie sterowanie (przełączanie kierunków Paweł PR nadzoruje szatę graficzną sterownika), idą przygotowania transformatorów dopasowujących 1:9, pręty do uziemienia punktowego gotowe. Dziś byłem u Macieja SP2XF i pozyskałem obiecane podpory do anten BEV. W tym sezonie Maciej zainwestował w nowe tyczki (wyższe). Maciej to mistrz świata i okolic. Pochodziliśmy (nie na pasmach tylko po polach),  jego BEV  jeszcze nie wiszą-prace na polach trwają. Posłuchałem jednak przez chwilę na jego stacji (BIG GUN)…szkoda opowiadać zero zakłóceń wspaniałe anteny= dobry odbiór i to w STEREO. Maciej jest zwolennikiem i adoratorem) STEREO – odbiór na dwóch odbiornikach na dwóch antenach (na tej samej częstotliwości). Brzmi to niesamowicie. Namiastkę mam w KX3 (pseudo Stereo)….

Polecam filmiki Macieja https://www.youtube.com/channel/UCwbVlsl2NRBUNES_AanW8jg

Kilka zdjęć z wizyty u Macieja SP2XF:

Piotr SP2SWR

Przygotowań do CQ WW DX Contest SSB cd.

Witam wszystkich!

Dzisiejsze spotkanie klubowe to kolejny etap przygotowań do startu pod znakiem klubowym w CQ WW DX Contest SSB. Przymiarki sprzętowe, programowe i rozmowy nt. kolejnych anten – odbiorczych dla klubu.  Zasoby sprzętowe klubu powiększyły się o kolejne rotory dedykowane dla anten KF i UKF, kable sterujące oraz fidery. Waldek SP2EUI przygotował szafkę na radio klubowe w którym na stałe będzie można zainstalować klubowego TS 480 SAT z zasilaczem oraz potrzebnym wyposażeniem (klucz telegraficzny, modem do emisji cyfrowych etc.)  Dzięki Waldek za finalizację wcześniejszych rozmów ;-)))))).
Najbliższe plany związane ze startem w zawodach:
– we wtorek 24 października (czyli za tydzień ;-))) )  przewieszamy antenę W3DZZ do góry nad wał,
czyli tam gdzie kiedyś wisiała ;-))))
– tego samego dnia : przy maszcie na dolnym wale ustawiamy GP na maszcie wojskowym  (dzisiaj  była drobna przymiarka ;-)))) ), ponadto stroimy anteny – W3DZZ oraz GP (powinien pracować od 7 MHz w górę ;-))) łącznie z pasmem 6m;
– w piątek 27 października na górnym wale stawiamy Hexbeama na obrocie, sprawdzamy zestrojenie  wszystkich anten, czyścimy kominy piecyków przed zawodami, dopieszczamy część logistyczną zawodów. Wszystkie prace chcemy zakończyć do godz. 19.00.  Kolacja w domu, kilka godzin odpoczynku i pierwszy zespól spotyka się ok. godz. 00.30 w sobotę w klubie.  Zawody rozpoczynają się o godz. 02.00 w sobotę ;-)))).
Ponieważ kilka osób zgłasza swój akces sprzętowo – operatorski w zawodach pod znakiem klubowym proszę o przemyślenie chęci startu w zawodach  – we wtorek w klubie będziemy ustalać grafik obsady operatorów. Można zajrzeć na godzin, dwie, można też towarzyszyć ekipie aktualnie pracującej w zawodach przez
kilka  – kilkanaście godzin. Wedle upodobań oraz możliwości rodzinno – biznesowo – zawodowych ;-)))))
Ze swojej strony informuję, że będę pracował na pewno w godzinach nocnych (sobota początek zawodów,
z soboty na niedzielę oraz z niedzieli na poniedziałek) oraz coś tam dodatkowo ;-)))   Od kilku lat biorę udział
w tego typu zawodach i sprawia mi to dużą przyjemność ;-))))
Dla koleżanek i kolegów z krótką listą zrobionych/potwierdzonych podmiotów DXCC
tego typu zawody są okazją do:
– zrobienia łączności z ciekawymi i nowymi podmiotami DXCC czyli pisząc prosto – nowymi krajami;
– w tego typu zawodach ( nieoficjalne krótkofalarskie mistrzostwa świata !!! ) pracuje wiele stacji, które ciężko jest „złowić” w normalnych warunkach – słaba propagacja, zbyt mała moc, duży pile up, dużo stacji przeszkadzających w normalnej łączności.  W tego typu zawodach jesteśmy dla tych stacji ważnym DX – em
i mnożnikiem do końcowego wyniku, dlatego jesteśmy dla nich ważni i poszukiwani ;-)))
– co jest istotne, jest to również okazja do otrzymania potwierdzenia zrobionych w zawodach łączności – czy to poprzez papierową kartę QSL, system OQRS czy też LoTW, który jest w światowym współzawodnictwie uznawany na równie z kartą QSL. Na kartę możemy poczekać kilka miesięcy, natomiast w systemie LoTW potwierdzenie może być w ciągu 1 -2 tygodni po zakończeniu zawodów ;-)))
W tego typu zawodach krótkofalowiec z krótkim stażem przy dobrej pracy może zaliczyć ok. 20 – 30 nowych krajów do współzawodnictwa DXCC.
Przypominam, że planujemy wystartować pod znakiem klubowym w kategorii MULTI – ONE Low Power, co oznacza, że będziemy pracować na jednym nadajniku, wielu operatorów na wszystkich pasmach (1,8 ; 3,7; 7; 14; 21; 28 MHz) z maksymalną mocą 100 W.
Będzie również możliwość popracowania w zawodach pod indywidualnymi znakami.
Zapraszam do startu w zawodach ;-)))))
Na koniec kilka fotek wykonanych przez Pawła SP2PR  z dzisiejszego dnia.
Mariusz sq2bnm