Kominowe Déjà vu

Po zawodach CQ WW DX Contest , które zakończyły się o godzinie 00,59 LT w poniedziałek rano,  około godziny 14 tegoż dnia wybrałem się do klubu w celu lekkiego ogarnięcia spraw porządkowych – po 48 godzinnym maratonie wszyscy w pierwszej kolejności marzyliśmy o przespaniu kilku godzin we własnym łóżku . Obejrzałem przy okazji anteny, czy wszystko jest z nimi OK. Zerknąłem na wał w okolicy masztu z GP i doznałem lekkiego  Deja vu   Czegoś mi tu brakowało ;-(((( Po chwili do mnie dotarło ( byłem jeszcze lekko śnięty po nocy ), że chyba brakuje zewnętrznej rury  komina od pieca w pomieszczeniu socjalnym. Po chwili wszystko było jasne:
[tymczasowo brak fotografii]

Pierwotnie wyglądało to nieciekawie ;-(((.  Zapowiadała się grubsza robota. Do tego zaczął padać lekki kapuśniaczek, który mógł się przerodzić w większy deszcz. W końcu to już jesień i wszystko jest możliwe, łącznie z opadami śniegu.

Po dokładnym obejrzeniu miejsca zdarzenia okazało się, że tradycyjnie zawiódł najsłabszy materiałowo element. W sumie wytrzymał i tak ponad dwa lata .

Praktycznie temat został podjęty we wtorek rano. Proces myślowy musiał trochę potrwać .

W pozytywnym załatwieniu sprawy niezbędne okazały się dwie rozmowy telefoniczne : pierwsza z Wojtkiem SP2FVN, który nie dość, że udzielił niezbędnych wskazówek to jeszcze załatwił niezbędny do naprawy element – tzw. NYPEL czyli łącznik pomiędzy dwoma odcinkami rury o średnicy 160 mm stanowiącymi zasadniczy element konstrukcji komina.  Drugi telefon do klubowej „złotej rączki” czyli do Andrzeja SQ2RCB. Uzgodniliśmy wszystko.  Umówiliśmy się na. godz. 15 w TMT.

Po drodze do klubu odebrałem zamówiony NYPEL, w markecie budowlanym załatwiłem kilka niezbędnych części (piła do metalu, wkręty, taśma aluminiowa).  Andrzej miał okazję przetestować świeżo przygotowany, jeszcze pachnący farbą  stół laboratoryjno – warsztatowy.

W sumie po około 30 minutach zaplanowanej i uzgodnionej pracy produkt finalny okazał się całkiem jak nowy.

Serdeczne podziękowanie dla Wojtka SP2FVN oraz Andrzeja SQ2RCB  za błyskawiczną pomoc  w realizacji tego nietypowego, ale jakże istotnego dla prawidłowego funkcjonowania klubu zadania.

Mariusz sq2bnm

CQ Contest, CQ Sierra Papa Tu Tango Majk Tango Contest!

Ostatnie przygotowania, sprawdzenia anten, programu logującego i startujemy ;-))) Zaczynamy na 1,8 MHz.  Jako pierwszą stację logujemy czeską stację OK7K, której sygnał na S-Metrze  to 59 + 60 ;-(((. Niestety, będzie to nam trochę przeszkadzać w kolejnych łącznościach na tym wąskim paśmie.

Kolejne łączności  zapisujemy w logu zawodów,  zaliczone mnożniki ( kraje DXCC  – C oraz strefy – Z ) zwiększają nam ilość  punktów.

Nasza stacja, pracująca w kategorii MULTI-OP ONE czyli wieku operatorów na wszystkich pasmach z emitowaniem w danej chwili jednego sygnału korzystała ze sprzętu radiowego : klubowy  Kenwood TS 480 AT, Kenwood 450 S, Icom 7600 oraz anten : delta  na 1,8 MHz, W3DZZ, GP 14,21,28 MHz, Long Wire  dł. 41,5 m ( kierunek  południowy), Hex Beam (14, 21,28 MHz) sterowany rotorem.
Taki sprzęt spokojnie pozwalał na nawiązywanie łączności z bardzo ciekawymi krajami z listy DXCC,  przykładowo KH2, JA, BA, VU, VR, UA0, TA, USA, VE  – strefa 2,3,4, ZF, FY, FR, PJ2, PJ4, PZ, 8P,9Y, XT, Z2, D4, UN,E4, EK, OD5, LU, PY, nie wspominając Europy  czy SE  i krajów arabskich  ;-)))
Łączności łącznościami, ale żeby móc w miarę szybko robić kolejne QSO trzeba być wypoczęty,  nakarmiony oraz przebywać w przyjaznych klimatach. O to zadbali m.in. nasi logistycy, tj. Andrzej SQ2RCB, Piotr SQ2CFV oraz Waldek SQ5CZN ;-)))  Jak widać na poniższych zdjęciach krowy zostały wydojone, menu było bardzo bogate i energetyczne, co jest istotne w takim maratonie radiowym. Waldek SQ5CZN przywiózł w niedzielę dużą blachę świeżego, wspaniałego ciasta, przekładanego  musem malinowym.  Ostatnie kawałki tego specjału  zjedliśmy podczas wtorkowego spotkania w klubie . Temperatura i wilgotność w pomieszczeniu radiostacji i socjalnym pawie saharyjska .  Paweł SP2PR  zadbał również o wypoczynek dla zmęczonych na bardzo wygodnym, amortyzowanym łóżku polowym.
Ekipy operatorskie zmieniały się w miarę regularne, chociaż co niektórych ciężko było odciągnąć od radiostacji.  W zawodach wystartowaliśmy w następującym  składzie operatorskim : Marzenna SP2MJH, Janusz SP2JKH, Ryszard SP2GR, Paweł SP2PR, Sławek SP2HSA, Piotr SQ2CFV oraz Mariusz SQ2BNM. Zawody logowaliśmy w programie  SD, autorstwa Paula EI5DI.  Sprawdzał się nam w ubiegłym roku, dlatego postanowiliśmy używać go również w tym roku. Zakupiliśmy go dla klubu  na potrzeby pracy w zawodach międzynarodowych ( program zawiera ponad 200 gotowych logów dla poszczególnych , międzynarodowych zawodów).
Walczyliśmy do końca o każde QSO. Sławek SP2HSA  w niedzielę do 22.00 LT był w pracy, ale jeszcze znalazł czas, żeby przyjechać do klubu i popracować do końca trwania zawodów .
Końcowy wynik, który uzyskaliśmy po prawie 48 godzinach zawodów to:
654 QSO oraz 293360 pkt
Cieszymy się bardzo z takiego wyniku.
W trakcie zawodów w klubie pojawiło się  wielu krótkofalowców i  ich rodziny: Jurek SP2RED, Janek SP2BNM, Wojtek SP2FVN, Gieniu  SP2EPV, Wiesław SP2IWL, Piotr SP2SWR, cała rodzinka Piotr SQ2CFV. Dziękujemy za odwiedziny oraz  dobre słowa i trzymanie kciuków za naszą ekipę.
Co uzyskaliśmy w trakcie tegorocznego DX Contestu – dużo fajnej zabawy oraz nowe, ciekawe  doświadczenia.  Końcowy   wynik punktowy porównywalny do ubiegłorocznego startu w CQ WW DX -nawiązując w sumie o  ok. 10% mniej łączności  (to dzięki stacjom DX i w miarę dobrej propagacji ). Powiększyło nam się grono przyszłych DX – menów, którzy powoli nabierają apetytu na tego typu zawody  oraz współzawodnictwo. Przetestowaliśmy kolejne rozwiązania techniczne, podszkoliliśmy się operatorsko.
Log za zawody został wysłany i przyjęty przez organizatorów zawodów. Tradycyjny termin przesłania to 5 dni. Za kilka dni  wstępnie będzie można określić ilość naszych konkurentów w kategorii MULTI-OP ONE LP czyli stacji pracujących z mocą do 100W.
Niedługo przekonamy się jak nasze dokonania oceni komisja zawodów .
W trakcie  wtorkowego  spotkania klubowego  (30.10.) omówiliśmy sobie wstępnie udział w zawodach – pierwsze wnioski, spostrzeżenia.  Te przemyślenia  będą na pewno jeszcze wielokrotnie tematyką naszych spotkań – w końcu mamy już swoje doświadczenia oraz wypracowane metody rozwiązywania różnych spraw związanych z udziałem w tego typu zawodach
Trochę odpoczniemy i powoli będziemy zbierali  ekipę do przyszłorocznego CQ  WW  DX Contestu
A do tego czasu będziemy startować w wielu innych zawodach krajowych i oraz zagranicznych, w ramach przygotowań i treningu do CQ WW DX Contest 2019.
Na koniec ogromne podziękowania dla wszystkich uczestników zawodów – tych co siedzieli przy radiu jak również dla tych co dorzucali do pieców, szykowali jedzenie i picie.
Szczególne podziękowania dla naszych rodzin za ich wyrozumiałość i cierpliwość dla naszego hobby  oraz tych wszystkich, którzy nas dopingowali i trzymali za nas kciuki.

23 X. – prace klubowe oraz przygotowania do CQ WW DX Contest 2018

Andrzej SQ2RCB w dalszym ciągu pracuje przy przesłonie – efekt praktyczny i wizualny SUPER !!! W przerwach przy przesłonie dokończył montaż zestawu 4 wentylatorów (zasilanych z paneli solarnych) ) w pomieszczeniu radiostacji oraz przygotował i pomalował kolejne biurko warsztatowo- labolatoryjne.

Jak już wcześniej wspominałem zamierzamy w tym roku wystartować pod znakiem klubowym w październikowym CQ WW DX Conteście. W trakcie ostatniego spotkania klubowego ustaliliśmy zmiany operatorskie oraz zabezpieczenie logistyczne zawodów.
W zawodach pod znakiem klubowym wystartują: SP2PR, SP2MJH, SP2KJH, SP2GR, SP2HSA, SQ2BNM, SQ2CFV. Oczywiście nad całą logistyką czuwać będą : Andrzej SQ2RCB, Waldek SQ5CZN i Piotr SQ2CFV.

Znajdzie się również miejsce dla wszystkich chętnych do pomocy w czasie zawodów.

Postanowiliśmy, że poszczególne ekipy operatorskie będą pracowały w 4 – 5 godzinnych interwałach. Tradycyjnie startujemy w kategorii MULTI – ONE LOW POWER.. Rozpoczynamy o godz. 02.00 LT w sobotę 27 października, kończymy o 00.59 LT w poniedziałek 29.10.2018. Zawody trwają 48 godzin, podczas których w naszej strefie czasowej przechodzimy z czasu letniego na zimowy ;-)))).

W piątek w godzinach popołudniowych (silną ekipą w składzie :Waldek SP2EUI, Janusz SP2JKH, Waldek SQ5CZN, Sławek SP2HSA, Mariusz SQ2BNM) rozwieszamy
i stawiamy ostatnie anteny, które chcemy używać w zawodach (Long Wire, Hex Beam, może coś jeszcze ). Sterowanie rotorami sprawdzone, panele solarne i agregat (na wszelki wypadek ;-))) ) przygotowane.

Drewno do palenia w piecach zgromadzone.

Co najważniejsze – ekipy przygotowane do pracy !!!!

Jak propagacja dopisze to spróbujemy poprawić ubiegłoroczny wynik – zaliczone przez komisję zawodów 699 QSO i 273540 pkt., co dało nam w kategorii MULTI-ONE LP:

Poland Europe World
Rank 1 18 33

W końcu trzeba podnosić poprzeczkę i wytyczać sobie nowe cele do których będziemy próbowali się zbliżyć. . Każde zawody tego typu to nowe doświadczenia operatorskie oraz ciekawe kraje (a co za tym idzie fajne, nowe karty QSL) dla klubu.

Paweł SP2PR na bieżąco będzie wrzucał na FB informacje i zdjęcia z naszej pracy w zawodach ;-)))

Oczywiście zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia klubu w trakcie zawodów. Będzie można podejrzeć pracę w zawodach, porozmawiać na różne tematy, dorzucić trochę drewna do pieca oraz podopingować zespół operatorski ;-)))

Do spotkania i usłyszenia w zawodach. Niech propagacja będzie z nami ;-))))